Loading…

Krizë në Detin e Zi: Rusia gjuan shkatërruesin britanik

  • 23/06/2021 | 14:08

Krizë në Detin e Zi: Rusia gjuan shkatërruesin britanik

Një anije patrulluese dhe avion luftarak rus hapën të shtëna paralajmëruese drejt një shkatërruesi britanik në Detin e Zi, thonë raportet në Rusi, transmeton Gazeta Metro.


Ministria e mbrojtjes e Moskës tha se mbrojtësi i HMS hyri në ujërat territoriale ruse pranë Krimesë.

Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në 2014 por kjo nuk është njohur ndërkombëtarisht.

Rusia tha se incidenti ndodhi afër Kepit Fiolent në jug të Krimesë dhe pretendoi që anija britanike më pas ndryshoi drejtimin.

Një anije patrullimi qëlloi dy herë dhe avioni Su24-M hodhi katër bomba në rrugën e saj, thonë raportet ruse.

Atasheu i mbrojtjes i ambasadës britanike është thirrur në ministrinë ruse të mbrojtjes, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

HMS Defender është një shkatërrues Type 45 që është pjesë e Grupit Carrier Strike të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo po kryen misione në Detin e Zi, sipas faqes në internet të Marinës Mbretërore./gazetametro.net

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë