Loading…

Kroacia i kërkon Serbisë zbardhjen e fatit të 1 mijë e 816 personave të pagjetur nga lufta

  • 28/01/2023 | 21:50

Kroacia i kërkon Serbisë zbardhjen e fatit të 1 mijë e 816 personave të pagjetur nga lufta

Në takimin e Ministrit të Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Grliç Radman me Ministrin të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, temë ishte zgjidhja e çështjeve të hapura ndërmjet dy shteteve, ndërsa Radman tha se Kroacia nuk mund të shtiret kinse asgjë s’ka ndodhur para 32 viteve, nga agresioni i regjimit të Sllobodan Millosheviqit.


Në lidhje me të ardhmen evropiane të Serbisë, Radman tha se Kroacia dëshiron që Serbia të adresojë çështjet e Kapitullit 23 të negociatave me BE-në, ku përfshihen të drejtat e pakicave, të zhdukurve, të përndjekurve për krime lufte, kompensim për të burgosurit, e të tjera.

Kroacia kërkon zbardhjen e fatit të 1 mijë e 816 personave të zhdukur në luftë, tha Radman, për të cilët Serbia ende nuk ka dhënë përgjigje.

“Kryetari i Komisionit për të Pagjeturit në Qeverinë e Serbisë, Veljko Odalloviq do të udhëtojë për në Zagrebm ku do të takojë kolegët nga Ministria për Veteranët në Kroaci”, tha ministri kroat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë