Loading…

Kronikat e krijimtarisë: 7 Libra rreth artit dhe artistëve

  • 26/06/2020 | 13:46

Kronikat e krijimtarisë: 7 Libra rreth artit dhe artistëve

Qoftë ajo pikturë, fotografi, shkrim, apo muzikë, shprehja artistike vjen po aq e natyrshme sa edhe frymëmarrja për personazhet në këto romane. Merrni një nga veprat e mëposhtme të trillimeve dhe ndiqni rrugëtimin e artistëve – nga krijuesit e fuqishëm të parave deri tek prapambetjet e fshehura, shkruan Gazeta Metro.

Arti ka fuqinë të transformojë plotësisht jetën e një personi dhe t’i japë zë ndjenjave të dikujt. Vetëm ki kujdes; fuqia jashtëzakonisht e veçantë e artit madje është treguar se po çmend disa…

“Ushqeni sytë” nga Myla Goldberg

Ky roman ndjek jetën e Lillian Preston. Lillian zbuloi fotografinë në shkollë të mesme dhe shpejt hodhi poshtë pritshmërinë e prindërve të saj për të marrë pjesë në kolegj dhe martesë . Duke filluar një jetë të re në New York City në 1955, Lillian bie në një fatkeqësi të papritur. Pasi një galeri e vogël shfaq fotografi pjesërisht nudo të Lillian dhe vajzës së saj, Lillian është arrestuar dhe akuzuar. Ndërsa Lillian mbërthehet me këtë vëmendje të padëshiruar , ajo gjithashtu përpiqet të dëshmojë veten si një artiste e ligjshme femër e kohës së saj.

“Vajza e Orës” nga Kate Morton

Pasi një vajzë e vogël braktiset në rrugët e Victorian London, ajo rritet për tu bërë një hajdut dhe muza e një artisti. Pas ditëlindjes së saj të tetëmbëdhjetë, kjo vajzë udhëton së bashku me një grup artistësh për në bukuroshen e të Thamesit të Epërm. Por pas një grua është vrarë dhe një tjetër humbet, e vërteta fillon të bëjë rrëmujë, duke i lënë të gjithë në pasiguri për më shumë se një shekull. Në këtë periudhë të re kohore , një tjetër grua e re tërhiqet në Birchwood Manor dhe sekretet e saj të errëta për artistët zbulohen përfundimisht.

“Peshku i kuq” nga Donna Tartt

Ky roman fillon me Theo Decker, i mbijetuar nga një aksident që mori jetën e nënës së tij. Pasi babai i tij braktis atë dhe Theo është marrë nga një mik i familjes, ai kapet për çdo gjë që sjell rehati. Një pikturë misterioze në shtëpinë e tij të re vazhdimisht i kujton atij për nënën e tij të dashur, dhe në fund të fundit nxit një interes të përjetshëm për artin – konkretisht botën e pabazuar të artistëve. E mbushur me karaktere të gjalla një emocion intensiv, “Peshku i kuq” eksploron jetën e Theo si një artist i tjetërsuar dhe i dashuruar, i bllokuar në një situatë të rrezikshme.

“Gruaja lart” nga Claire Messud

Nora Eldridge ka braktisur ambiciet e saj për tu bërë një artiste e suksesshme dhe i nënshtrohet një jete të përditshme. Por kur Reza, fëmija e një studiuesi libanez dhe artisti italian, ecën në klasën e saj fillore, jeta e Nora ndryshon. Nora është magjepsur plotësisht nga familja Reza dhe vazhdimisht tejkalon edhe kufijtë mes tyre. Papritur, pas një tradhëtie shkatërruese lexuesit kanë mbetur të zbulojnë se dikush nuk është ai që duket se është.

“Të gjitha jetët që nuk i kemi jetuar kurrë” nga Anuradha Roy

E shtyrë të rebelohet kundër traditave të kulturës së saj indiane, Gayatri është këmbëngulëse të ndjekë instinktin e saj artistik dhe dëshirën për liri. Ajo dhe djali i saj Myshkin i nënshtrohen forcave ndërluftuese përreth vendit të tyre. Rregulli britanik po arrin një kthesë kritike, ndërsa nazistët kanë ardhur në pushtet në Gjermani. Por kur dy të huaj hyjnë në qytetin e Gayatri, ajo shijon pak liri dhe fillon të parashikojë jetë tjetër të mundshme.

“Fol” nga Laurie Halse Anderson

Të thuash që shkolla e mesme filloi e ashpër për Melindan do të ishte një nënvlerësim. Pasi i ka thirrur policët në një festë verën para vitit të saj të parë, Melinda është tërësisht e mërzitur nga pjesa tjetër e bashkëmoshatarëve të saj. E vetmja ngushëllim që gjen është në klasën e saj të artit. Përmes artit të saj, ajo më në fund është në gjendje të lëshojë emocionet e saj dhe të pastrohet për atë që ndodhi në të vërtetë natën e festës. Me ndihmën e shprehjes artistike, Melinda nuk pranon të heshtë përsëri.

“Koleksionisti” nga John Fowles

Ky roman klasik i shtrembëruar ndjek jetën e një artisti më të errët. I izoluar dhe i tërhequr, Frederick shpreh artin e tij përmes mbledhjes së fluturave dhe fotografimit të tyre. Por ai gjithashtu ka një anë obsesive – Frederick është tërësisht i fiksuar me studenten e artit Miranda. Ndërsa obsesionet vazhdojnë të rriten, Fedrick rrëmben Mirandën dhe e sjell atë në një shtëpi të largët, duke besuar se ai përfundimisht mund ta detyrojë atë ta dashurojë atë.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
m[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë