Loading…

Kryeministri grek acarohet kur flet për refugjatët në një konferencë shtypi (VIDEO)

  • 10/11/2021 | 09:34

Kryeministri grek acarohet kur flet për refugjatët në një konferencë shtypi (VIDEO)

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është grindur publikisht në një konferencë në Athinë rreth politikës së tij të imigracionit dhe kushteve në një kamp refugjatësh në ishullin grek të Samos.


Duke qëndruar pranë liderit holandez Mark Rutte, Mitsotakis siç shkruan Bloomberg, e humbi qetësinë kur dikush që e identifikoi veten si gazetare nga media holandeze, e akuzoi atë se “gënjente” për atë që ndodh me emigrantët e paligjshëm që mbërrijnë në Greqi, shpesh nëpërmjet Turqisë, përcjell Klankosova.tv.

Mitsotakis, i cili zakonisht fliste butë, ishte dukshëm i inatosur dhe dha një përgjigje të gjatë që zemërohej çdo minutë.

”Ajo që nuk do të pranoj është që në këtë zyrë do të më shani mua apo popullin grek me akuza dhe shprehje që nuk mbështeten nga fakte materiale, kur ky vend është duke u përballur me një krizë migracioni me intensitet të papërfaqësuar që ka shpëtuar qindra. nëse jo mijëra njerëz në det”, filloi ai, përpara se të kthehej te roli i Turqisë.

Greqia dhe Turqia, fqinjët dhe aleatët e NATO-s, kanë një marrëdhënie të tensionuar dhe janë në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh nga mosmarrëveshjet territoriale në Mesdheun Lindor deri te ishulli i Qipros i ndarë etnikisht dhe refugjatët.

Bashkimi Evropian dhe Turqia arritën në një marrëveshje financiare në vitin 2016 për të frenuar volumin e emigrantëve që vijnë nga Siria dhe kërkojnë azil në Evropë — por ka qenë një kuptim problematik që po mbahet me disa vështirësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë