Loading…

Kryeministri grek ia kthen Erdoganit pasi tha se nuk do të flasë më me të

  • 25/05/2022 | 21:16

Kryeministri grek ia kthen Erdoganit pasi tha se nuk do të flasë më me të

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis iu kundërpërgjigj deklaratave të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, i cili tha se nuk dëshironte kurrë më të fliste me të.


Nga forumi i Davosit, Mitsotakis tha se është i vendosur për të mbrojtur të drejtat sovrane të Greqisë.

Ai tha se Turqia po sillet si një vend revizionist, me një sjellje krejtësisht të papranueshme.

Erdogan i bëri deklaratat pak ditë më parë, pasi tha se Mitsotakis i kishte këshilluar Shtetet e Bashkuara të mos i shisnin më avionë ushtarakë Turqisë.

Po ashtu, Erdogan kritikoi Greqinë që nuk po i dorëzon turqve, Gylenistët e akuzuar për grushtin e shtetit të vitit 2016.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë