Loading…

Kryeministri i Republika Srpska-s: “Krizën në Bosnje e kanë shkaktuar të huajt”

  • 04/11/2021 | 11:28

Kryeministri i Republika Srpska-s: “Krizën në Bosnje e kanë shkaktuar të huajt”

“Jemi duke u ballafaquar me pasojat, jo me shkaqet. Kjo është një histori e dështuar. Nëse dëshironi të jeni të suksesshëm dhe të përpiqeni për përparim, atëherë duhet t’i shkurtoni disa fenomene dhe ngjarje në rrënjët e tyre, dhe jo t’i zgjidhni kur ato marrin forma të tjera, siç bëhet rregullisht në BeH”, tha kryeministri i Republikës Srpska, Radovan Viskoviç, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë në OKB për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë.

“A është shkaktuar kjo krizë nga boshnjakët, serbët dhe kroatët? Jo”, tha ai.

“Ne jemi njerëz që jetojmë në këtë zonë për qindra vjet. Kriza u shkaktua nga të huajt. Një person nga jashtë vjen në BeH, sido që ta ketë emrin dhe këdo që përfaqëson, vjen dhe bën problem në ditën e fundit të mandatit të tyre, i hip aeroplanit dhe vrapon për në shtëpi ose tre gjyqtarë të huaj në Gjykatën Kushtetuese të BeH i bëjnë të pazbatueshme vendimet, dhe janë vendime antikushtetuese kundër Republikës Serbe”, thotë kryeministri i entitetit serb të BeH-së, Viskoviç.

Ai tha se, sipas tyre, “ne në Srpska duhet të ulemi dhe të presim se çfarë do të ndodhë, ndërsa ata na marrin pronën, tokën, pyjet”.

“Kemi arritur një marrëzi në BeH. Nuk e prisja që sot do të ndodhte që serbët, të cilët janë fajtorë për gjithçka, të jenë të vetmit që luftojnë për ruajtjen kushtetuese të BeH. Arritja më e madhe demokratike e një kombi është lufta për kushtetutën e vendit të tij dhe nuk ka vend në të cilin mund të bëhet diçka jashtë kushtetutës”, vazhdoi ai.

“Ne në Republika Srpska nuk kërkojmë asgjë që nuk është e shkruar në Kushtetutën e BeH dhe Kushtetutën e Republika Srpska, as presje apo pikë”.

“Por, nëse Kushtetuta thotë se prona është e subjekteve dhe shkruhet në përqindje 51:49”, për kryeministrin e entitetit serb thotë se është e “pakuptimtë”

“Si mundet Gjykata Kushtetuese e BeH-së të na marrë pyjet, tokën bujqësore?”, pyet ai.

Ai tha se askund në Kushtetutë nuk thuhet se prona i takon BeH-së si shtet i përbashkët, por BeH-së, e cila përbëhet nga dy entitete dhe tre popuj përbërës, që do të thotë entitetet në përqindje janë Republika Srpska 49 përqind dhe FBeH 51 përqind.

“Si mundet atëherë Gjykata Kushtetuese të marrë vendim që pyjet nuk janë të Republikës Srpska. A e dini se sa territor i Republika Srpska është i përbërë nga pyjet, toka bujqësore dhe çfarë do të na mbetet? Ne do të quhemi Republika Srpska vetëm në letër dhe nuk do të kemi asnjë pronë, e pastaj sot, nesër do të marrin vendime se kush do ta menaxhojë atë pyll”, vazhdon Viskoviç.

I pyetur se cili është qëndrimi i ambsadorëve kur zyrtarët e Republika Srpskss ua paraqesin të gjitha këto fakte, Viskoviç tha se “një gjë flasin në Banja Luka, një gjë në Sarajevë dhe të tretën me mentorët e tyre”.

“Kur janë në Banja Lukë, atëherë thonë se dinë gjithçka, kuptojnë, por se ka diçka që quhet politikë dhe interesi më i madh. Nuk ka interes më të madh për ne se Republika Srpska dhe respektimi i Kushtetutës. I kam pyetur të gjithë nëse mund të bëjnë diçka në vendet e tyre që nuk është e shkruar në kushtetutë, sigurisht që nuk munden”, është përgjigjur Viskoviç.

I pyetur se si e komenton adresimin e Zëvendës Ndihmës Sekretarit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar në Kongresin Amerikan, në të cilën ai konfirmoi se ai personalisht u bëri thirrje liderëve të partive politike në BeH që të mos mbështesin politikën shkëputëse serb të iniciuar nga SNSD dhe Milorad Dodik, Viskoviç tha në një intervistë me “Srna” se ishte thënë mjaftueshëm tashmë për këtë  dhe se e vetmja gjë që u kishte mbetur ishte që të gjithë t’i kërkonin Escobarit të thoshte emrat e atyre njerëzve.

“Kjo do të ishte mirë dhe korrekte, megjithëse supozojmë se kush janë ata. Jam i sigurt që Escobar është një politikan aq serioz sa nuk do të dilte para Kongresit dhe do të thoshte gjëra të pasakta, dhe ata që u ndjenë të thirrur dhe të prekur, duke pretenduar se kjo nuk është e vërtetë, duhet ta pyesin pse thotë të pavërteta. Sigurisht që Escobar tha të vërtetën. Është shkatërruese që ata që betohen për besnikëri ndaj Republikës Srpska po punojnë kundër interesave të saj dhe sakrifikojnë gjithçka për të kapur autoritetet në atë mënyrë”, përfundoi Viskoviç.

Ai tha se “populli serb ka një problem të madh dhe ndoshta është mallkim, që nuk mund të arrijë kurrë unitetin e nevojshëm, sidomos në kohët kyçe si kjo tani”.

“Të gjitha partitë politike në FBiH kanë një vijë të kuqe të cilën nuk e kalojnë dhe ku pajtohen dhe pajtohen lehtësisht, ndërsa, për fat të keq, ne kemi problemin që thjesht nuk jemi në gjendje ose nuk jemi në gjendje të arrijmë unitetin e nevojshëm dhe të domosdoshëm në këto momente kyçe për mbijetesën e Republika Srpska. Kush nuk sheh këto  gjëra, është me të vërtetë në telashe të mëdha”, tha Viskovic në një intervistë për Srna.

/Albanianpost.com

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë