Loading…

Kryeministri italian thotë se ka kaluar rreziku më i madh, dhe se nuk do presin zbulimin e vaksinës për rihapjen e ekonomisë

  • 21/05/2020 | 16:23

Kryeministri italian thotë se ka kaluar rreziku më i madh, dhe se nuk do presin zbulimin e vaksinës për rihapjen e ekonomisë

Kryeministri i Italisë ka thënë se vendi ka kaluar më të keqen e pandemisë globale, dhe se ata nuk mund të përballojnë pritjen e vaksinës për të rihapur ekonominë, transmeton Gazeta Metro.


Giuseppe Conte u tha politikanëve italianë se bankat tani duhet të lëvizin drejt “përshpejtimit të procedurave për të dhënë kredi të mbështetur nga shteti” për të ndihmuar që ekonomia e vendit të rihapet pas shpërthimit të koronavirusit.

Gjatë takimit me deputetët, Conte tha: “Ne mund të themi se më e keqja është pas nesh … ne nuk mund të ndalemi të presim për një vaksinë, përndryshe do të gjendeshim me një shoqëri dhe sistem prodhimi të komprometuar në mënyrë të pariparueshme.”

Ai gjithashtu u kërkoi italianëve që të bënin pushimet e tyre në Itali sesa të shkojnë jashtë shtetit – megjithëse ata duhet të qëndrojnë vigjilentë. “Në këtë fazë, më shumë se kurrë, ju duhet të keni respekt për distancat e sigurisë dhe kur është e nevojshme përdorimi i maskave mbetet thelbësore,” tha ai. “Nuk është koha për festa, jetën e natës dhe tubimet.”

Të hënën, Italia filloi të lehtësojë rregullat e saj të bllokimit dhe të lejojë dyqanet, baret, kafenetë dhe restorantet të rihapen, për sa kohë që njerëzit qëndrojnë brenda një distancë prej dy metrash nga njëri-tjetri.

Italia filloi ngritjen e bllokimit në 4 maj, kur lejoi të rihapnin fabrikat dhe parqet.

Vendi ka ende numrin e gjashtë të rasteve në botë, me më shumë se 227,000 njerëz raportohet se janë të infektuar. Një total prej 32.330 njerëz kanë vdekur pas kontraktimit të virusit, totali i tretë më i lartë në botë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë