Loading…

Kryeministri Johnson pritet sot të jap dorëheqje

  • 07/07/2022 | 10:25

Kryeministri Johnson pritet sot të jap dorëheqje

Boris Johnson pritet të jap sot dorëheqje nga posti i kryeministrit të qeverisë së Britanisë së Madhe, shkruan Gazeta Metro.


Ai është në prag të humbjes së pushtetit pasi që dhjetëra dorëheqje të aleatëve të tij u bënë në të gjithë vendin, gjithashtu ai pati edhe një thirrje nga kabineti që të paraqesë largimin e tij nga kreu i qeverisë.

Johnson dje ka reaguar pas largimit nga postet ministrore të Sajid Javid dhe Rishi Sunak, shkruan Sky News.

Javid dha dorëheqje si Ministër i Shëndetësisë ndërsa në vend të tij u emërua Steve Barclay gjersa Sunak nuk është më shef i Thesarit.

Ndryshe, dorëheqje kanë dhënë edhe disa zyrtarë të tjerë qeveritar duke edhe përfshirë edhe nënkryetarin e partisë që e udhëheq kryeministri, Konservatore, Bim Afolami.

Johnson po përballet me pakënaqësinë më të madhe nga bashkëpartiakët e tij.

Britania Madhe si shumë vende të botës po përballet me krizën e inflacionit.

Johnson ishte ndër më të zëshmit kundër pushtimit të Ukrainës nga Rusia, madje ai dy herë ka vizituar kryeqytetin ukrainas Kiev, dhe presidentin Zelensky./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë