Loading…

Kryeministri polak: Rrjedhjet e gazsjellësit janë akt sabotazhi

  • 27/09/2022 | 19:02

Kryeministri polak: Rrjedhjet e gazsjellësit janë akt sabotazhi

Gazsjellësi, i cili lidhë Rusinë me Gjermaninë përmes Detit Baltik, është dëmtuar nga më së paku dy rrjedhje, një ditë pas rrjedhjes së ngjashme të gazsjellësit simotër.


Prandaj, asnjëri nga të dy është në funksion.

Kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki tha se këto rrjedhje se janë vepër sabotazhi.

“Sot u ballafaquam me një akt sabotazhi, nuk i dimë të gjitha detajet se çfarë ka ndodhur, por mund të shohim qartë se është akt sabotazhi, që lidhet me hapin tjetër të ardhshëm të situatës në Ukrainë”, tha Morawiecki në hapjen e gazsjellësit Baltik midis Norvegjisë dhe Polonisë.

Mirëpo, më herët Kremlin tha se ky dëmtim i gazsjellësit ishte ‘i papritur’.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë