Loading…

Kryeministrja serbe: Serbia është e gatshme për marrëveshje përfundimtare me Kosovën

  • 27/08/2018 | 21:54

Kryeministrja serbe: Serbia është e gatshme për marrëveshje përfundimtare me Kosovën

Normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve, asaj të Serbisë dhe Kosovës mund të ndodhë së shpejti njofton kryeministrja serbe Ana Bernabic, pas një takimi me deputetin e Bundestagut, Johan Vadeful, ku ky i fundit i kërkoi asaj që të implementohen marrëveshjet e arritura në Bruksel me Kosovën.


Sipas kryeministres serbe Bernabic, Serbia është e gatshme që të normalizojë raportet me Kosovën në një të ardhme të afërt, transmeton gazetametro.net.

Ajo po thotë se me normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve, do të siguronte stabilitet dhe siguri për qytetarët e të dy vendeve, por kryeministrja po e sheh si dekurajuese veprimet e Qeverisë së Kosovës që sipas saj nuk po implementon marrëveshjet që janë arritur mes dy palëve në Bruksel.

“Serbia është e gatshme të normalizojë raportet me Prishtinën dhe të arrijë një zgjidhje përfundimtare e cila do të siguronte stabilitet dhe siguri për qytetarët e të dy vendeve, por dekurajues është fakti që Prishtina nuk po i implementon marrëveshjet e Brukselit”, ka thënë Bernabic, transmeton gazetametro.net.

Kujtojmë se kancelarja Angela Merkel i ka kujtuar Thaçit e Vucicit se nuk do të ketë ndryshime të kufijve në regjion dhe se nuk do të ketë shkëmbim të territoreve./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë