Loading…

Ksamili: Mbi 100 plazhe dhe katër ishuj mahnitës

  • 13/06/2019 | 10:15

Ksamili: Mbi 100 plazhe dhe katër ishuj mahnitës

Plazhet e Ksmailit, ndër plazhet më të bukura të bregdetit shqiptar. Me pamje nga Korfuzi, i cili ka  katër ishuj, me arqpilagu me mbi 100 plazhe, me turistët që vinë për t’u relaksur nga Evropa Qendror. Turistë kosovarë  kryesisht nga Prishtina dhe Peja, por edhe rumunë kohëve të fundit, shkruan Gazeta Metro.


Me gurë e rërë, ky vend shfaqet aq sa i bukur aq edhe i veçantë nga të tjetër.  Pozat e shumëta të tursitëve, sidomos kjo rumune e cila u mundua të ‘kallte’ Instagramin me selfie, por nuk i ‘dhezte’.

Ksamili i cili është pjesë e qytetit të Sarandës dhe konsiderohet si njëri prej plazheve më të bukura të detit Jon.

Katër ishujt e mrekullueshme të Ksamilit me vetëm 8.9 hektarë tokë, shfaqin një nga bukuritë më mahnitëse në të gjithë Shqipërinë.

Foto Leutrim Haziraj

Ato mbeten të mbuluara me zbukurime, bimësi të gjelbër gjatë gjithë vitit dhe mund të arrihen edhe me anije të vogla.

Uji i pastër që rrethon këto ishuj e bën plazhin e Ksamilit një nga më të preferuarit në Evropë.

Foto Leutrim Haziraj

Ishujt e Ksamilit ose Ishujt e Tetranisit janë katër ishuj të vogël që ndodhet në rrethin e Sarandësjug të Shqipërisë. Ishujt janë të largët dhe mund të arrihen vetëm me anije.

Fshati i Ksamilit, sipas të cilit ishujt janë të emëruar, është i vendosur në lindje të ishujve. Ishulli përmban disa restorante të cilat janë të arritshme me varka.

Si një fshat i varfër dhe i pazhvilluar që ishte. Këto plazhe me pamje piktorerske e kthyen Ksamili në destinacionin e preferuar për turistët në vitet e fundit.

Foto Leutrim Haziraj

Zonat e kombinuar e katër ishujve të Ksamilit është 7,1 ha dhe janë pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë