Loading…

Kthehen shifrat alarmante: Rusia shënon rekord me infektime dhe viktima nga pandemia

  • 24/10/2021 | 09:35

Kthehen shifrat alarmante: Rusia shënon rekord me infektime dhe viktima nga pandemia

Në Rusi ka shpërthyer një valë e re infektimesh dhe vdekjesh nga Covid-19. Sipas autoriteteve, Rusia regjistroi rekord të ri vdekjesh dhe infektimesh.


Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 1 075 persona të vdekur dhe 37 678 të infektuar.

Kjo është dita e tretë radhazi që Rusia po njeh këtë rritje drastike të rasteve dhe vdekjeve. Që prej muajit qershor, vendi është përballur me një valë të re të epidemisë, e shkaktuar nga shfaqja e varianteve më agresive, respektimi i ulët i përdorimit të maskave dhe vështirësitë e mëdha të fushatës së vaksinimit.

Numri i të vdekurve tani ka arritur në 229 528, duke e bërë Rusinë vendi më i prekur nga vdekjet në Evropë. Por këto të dhëna janë kryesisht të nënvlerësuara, pasi agjencia e statistikave Rosstat ka numëruar më shumë se 400 000 të vdekur në fund të gushtit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë