Loading…

Kufiri i çmimit të naftës ruse, Von der Leyen: Vendimi do të ‘godasë’ të ardhurat e Rusisë

  • 04/12/2022 | 08:20

Kufiri i çmimit të naftës ruse, Von der Leyen: Vendimi do të ‘godasë’ të ardhurat e Rusisë

BE-ja miratoi kufirin e çmimit prej 60 dollarësh për fuçi për naftën detare ruse, tha Komisioni Evropian, duke i hapur rrugën botimit të saj në Gazetën Zyrtare të BE-së dhe hyrjen në fuqi më 5 dhjetor.


Sipas presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen ky vendim do të godasë të ardhurat ruse.

“G7 dhe të gjitha shtetet anëtare të BE-së kanë marrë një vendim që do të godasë edhe më shumë të ardhurat e Rusisë dhe do të zvogëlojë aftësinë e saj për të luftuar në Ukrainë”, tha në një deklaratë von der Leyen duke shtuar se “do të stabilizojë gjithashtu çmimet globale të energjisë”.

“Do të na ndihmojë gjithashtu të stabilizojmë çmimet globale të energjisë, duke përfituar vendet në mbarë botën që aktualisht po përballen me çmime të larta të naftës,” tha ajo. /abcnews.al

60 dollarë për fuqi, qeveritë e BE’së miratojnë çmimin tavan për naftën ruse

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë