Loading…

Kufje që lexojnë trurin dhe zgjedhin muzikën

  • 26/12/2016 | 20:12

Kufje që lexojnë trurin dhe zgjedhin muzikën

Teknologjia dita ditës po e sfidon qytetërimin me zbulime të reja, të cilat po i hyjnë në punë jashtëzakonisht shumë njerëzimit. Në fakt, këto zbulime vetëm sa e kanë lehtësuar punën tonë në shumë aspekte.


Muzika sot është pothuasje “shoqëruesi me kufje” i çdo personi përgjatë rrugës në shkollë, fakultet, punë apo diku tjetër, dhe për zgjedhjen e këngëve sa më të përshtatshme me disponimin tuaj janë duke u krijuar një lloj kufje të veçanta.

Kompania japoneze “Neurowear” ka njoftuar këtë muaj se është duke krijuar një palë kufje që e zgjedhin muzikën vetë, me anë të një sensori të quajtur electroencephalography (sensor i cili mund t’i lexojë valët e trurit), transmeton gazetametro.net.

1376466431
Kufjet e përçojnë atë që ky sensor e lexon dhe e zgjedh muzikën tuaj në iPhone app, dhe i përshtatet disponimit tuaj. Pra, ju tash nuk do ta keni shumë problem zgjedhjen e muzikës, sepse kompania “Neurowear”, është duke menduar për ju në këtë aspekt./gazetametro.net

Për më shumë ndiqeni videon më poshtë:

https://www.youtube.com/watch?v=TGlUNL7z990

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë