Loading…

Kujdes: Kurrë mos e shtyni alarmin në mëngjes, kjo është arsyeja

  • 12/07/2019 | 23:28

Kujdes: Kurrë mos e shtyni alarmin në mëngjes, kjo është arsyeja

Shtyerja e alarmit për disa minuta në mëngjes është diçka të cilën shumë prej neve e bëjnë. Ndoshta ato pak minuta që e vazhdojmë gjumin na duken si shumë të kënaqshme. Por është vërtetuar shkencërisht se nuk është fare mirë të e bëni këtë.


“Shumica e gjumit të mëvonshëm të ciklit tonë të gjumit është e përbërë nga gjumi REM apo gjumi me ëndrra, që është një fazë e gjumit restorative”, thotë Reena Merha, drejtoresh e kërkimeve për çrregullime të gjumit.

“Nëse e prekni butonin për të shtyrë alarmin ju po e prishni ciklin REM”

Andaj nëse e prishni ciklin REM të gjumit ju po krijoni huti në trupin e juaj, që në të njëjtën kohë shkakton rritje të tensionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës.

“Ato pesë apo dhjetë minuta që po i vazhdoni në gjumë nuk kanë efekt rregullues në trupin e juaj”, shpjegon tutje Mehra.

Mundohuni që të bini në gjumë më herët dhe të i plotësoni ato tetë apo shtatë orë të nevojshme dhe mos e shtyni alarmin në mëngjes.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë