Loading…

Kujdesuni për veten me disa truke shtëpiake

  • 18/12/2016 | 10:00

Kujdesuni për veten me disa truke shtëpiake

Çdo vajzë ka dëshirë të duket atraktive. Për fat të mirë nuk duhet të blini produkte kozmetike shumë të shtrenjta për të arritur një pamje atraktive. Janë disa mënyra efektive që mund t’i përdorni në shtëpitë tuaja:

1. Merrni një enë dhe mbusheni me ujë të vakët, vendosni 3 lugë kripë dhe lëreni të tretet pak. Pas 5 minutave pastroni fytyrën me këtë masë me anë të një peshqiri në mënyrë që të arrini lëkurë të vezulluar dhe të pastër.
1

2. Bëni që buzët tuaja të duken më të plota duke i pastruar me një brushë të dhëmbëve dhe vaj kokosi apo thjeshtë me një balsam për buzë.
2

3. Përdorni vajin e ullirit për shkëlqim të lëkurës. Bëni masazhë fytyrës suaj me vaj të ullirit për rreth 7 minuta, pastaj pastroni lëkurën me ujë të vakët. Bëni këtë proces për rreth 4 ditë dhe do të shihni rezultat mahnitës.
3

4. Mjalti ndihmon në mos acarimin e lëkurës si dhe në pastrimin e akneve. Lyeni fytyrën me mjaltë dhe mbajeni për rreth 15 minuta pastaj pastroni fytyrën me ujë të vakët, ky proces ndihmon në zhdukjen e akneve.
4

5. Pikat e syve kundër skuqjes ndihmojnë në largimin e puqërrave në lëkurë.
8160410-preimushhestva-masla-semyan-shipovnika-v-uhode-za-kozhey-1480533179-650-8e10aed068-1481908582

6. Soda e bukës ndihmon në largimin e qimeve që rriten ndër lëkurë. Përzieni një lugë sodë buke me ujë dhe lyeni pjesët ku keni qime të rritura ndër lëkurë dhe lëni të thahet për 5 minuta pastaj pastroni me ujë.
6

7. Lyeni qerpikët me vaj të kokosit për rritjen e tyre. Krejt çka ju duhet ëshë vaji i kokosit dhe që 1 javë të mos përdorni grim por vetëm me vaj të kokosit t’i lyeni qerpikët.
8

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë