Loading…

Kukan: S’ka dokument të BE-së që Serbia duhet ta njohë Kosovën

  • 10/11/2016 | 11:01

Kukan: S’ka dokument të BE-së që Serbia duhet ta njohë Kosovën

Nuk ka dokument të Bashkimit Europian që insiston se Serbia duhet ta njohë Kosovën, ka deklaruar kryesuesi i delegacionit BE – Serbi i Komitetit për Stabilizim Asociim të Parlamentit Europian Eduard Kukan.

“Dialogu i Beogradit me Prishtinën për ne është shumë i rëndësishëm. Në Parlamentin Europian këtë dialog e kemi kuptuar shumë seriozisht. Çdo gjë varet nga ajo se si marrëveshjet e arritura të bëhen realitetet”, citon tvn1 të ketë thënë Kukan.

Me vlerësimin se dialogu aktualisht “nuk është shumë i gjallë”, Kukan ka konstatuar se ka presione të drejtpërdrejta e të tërthorta që bisedimet e Beogradit e të Prishtinës të vazhdojnë.

“Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri Federica Mogherini nuk është e pranishme në medie, por ajo pandërprerë punon për vazhdimin e dialogut për të ardhur te rezultati pozitiv për të dy palët. Nëse insistoni vetëm për interesat kombëtarë, nuk do të arrini asgjë. Është i domosdoshëm kompromisi. Askush nuk është i lumtur me kompromisin, por kompromisi është zgjidhja e vetme”, ka deklaruar Kukan.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë