Loading…

Kulti Stalinist (Foto)

  • 28/12/2016 | 16:57

Kulti Stalinist (Foto)

Kujtimi dhe monumentet e Stalinit ka shumë vitë që u shkatërruan në Gjeorgji, që nga viti 1991 kur vendi filloi pavarësinë në shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik. Por, kulti i Stalinit është ende gjallë. Një grup i vogël i “tifozëve” të tij ende i japin mbështetje Stalinit dhe rezhimit të tij duke thënë se Bashkimi Sovjetik ishte i fortë dhe se Gjermania e shkatërroi atë.


1. Vasili Sidamonidze, një 70 vjeçarë, në shtëpinë e tij në Gjeorgji.  Ai tha se “ Për fat të keq, Stalini nuk është i popullarizuar këtë ditë dhe njerëzit nuk e respektojnë. Përveç ne që jemi anëtarë të partisë komuniste.”
The Wider Image: Stalin's ageing fan club in Georgia

2. Tsitsino Tsintsadze, 77 vjeçare, në shtëpinë e saj në Tbilisi, Gjeorgji. Ajo thotë “ Kam shumë portrete të Stalinit, libra për të, suvenirë. Disa i kam blerë vet, disa më janë dhënë si dhuratë. Miqt dhe familja ime e dijnë dashurinë time për Stalinin dhe shpesh herë më bëjnë dhurata të ndryshme me libra e gjëra të tjera që përmbajnë emrin e tij dhe që flasin për të”.Retired librarian Tsitsino Tsintsadze, 77, poses for a portrait at her home in Tbilisi, Georgia, November 29, 2016. "I have portraits of Stalin, books about him, souvenirs. Some I bought, some were given to me. My relatives and friends know about my love of Stalin and often gift me memorabilia," Tsintsadze said. REUTERS/David Mdzinarishvili SEARCH "STALINISTS" FOR THIS STORY. SEARCH "WIDER IMAGE" FOR ALL STORIES.

3. Ushangi Davitashvili, 86 vjeç, në shtëpinë e tij në Tbilisi, Gjeorgji thotë “ Stalini e ka shpëtuar botën nga fashizmi. Stalinii është kujdesur për njerëzit. Gjatë qeverisjes së tij nuk ka patus papunësi. Kemi patur edukim dhe sheëndetësi pa pare. Ai ishte njeri i mrekullueshëm”.
The Wider Image: Stalin's ageing fan club in Georgia

4. Nazi Stefanishvili, 73 vjeçare një ekonomiste në penzion, pozon në një dhomë në shtëpinë e saj në Gori të cilën e ka dedikuar vetëm për Stalinin. “ Çdo mëngjes shkoj në dhomë dhe i them mirëmengjesi Stalin… Marr pjesë në çdo kremtim që ka të bëjë me Stalinin”.

Nazi Stefanishvili, a 73-year-old retired economist, poses for a portrait in a room dedicated to Stalin at her home in Gori, Georgia, December 6, 2016. "Every morning I go to the room to say good morning to Stalin... I take part in every occasion marking the anniversary of his birthday or death," said Stefanishvili. "I have paintings, a lot of books about Stalin, busts, old newspapers, souvenirs. Most I bought, others were gifts; some were even found in the garbage." REUTERS/David Mdzinarishvili SEARCH "STALINISTS" FOR THIS STORY. SEARCH "WIDER IMAGE" FOR ALL STORIES.

5. Olda Danielia, 62 vjeç, në shtëpinë e saj në Rustavi, Gjeorgji. Danielia është lidere e partisë komuniste në qytetin e saj dhe thotë “ Këto ditë janë dy tipe të njerëzve: ata që e duan Stalinin dhe ata që e urrejnë atë. Ishin kohëra të vështira dhe me shumë armiq, përkundër kësaj Stalini ka arritur që të ndërtoj shtetin.”

The Wider Image: Stalin's ageing fan club in Georgia

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë