Loading…

Kundërshtarët e Trump po djegin atletet New Balance (Foto)

  • 12/11/2016 | 13:28

Kundërshtarët e Trump po djegin atletet New Balance (Foto)

Njerëzit janë duke i djegur atletet e tyre të markës “New Balance” shkaku i një deklarate që kompania ka bërë për presidentin e zgjedhur Donald Trump.

Të mërkurën gazetarja e “The wall Street” ka shkruar në Twitter një citat të Matt LeBretton, zëvendës presidentit i mardhënieve me publikun në kompaninë New Balance.

1234556

Disa e konsideruan këtë si mbështetje ndaj Trump dhe zgjodhën rrjetët sociale për të shfaqur mllefin  e tyre. U publikuan video ku shihen se si njerëzit i vënë në zjarr atletët e “New Balance”

new

balance

fire

LeBretton më vonë e ka sqaruar për Buzzfeed se deklarata duhet të merret vetëm në kontekstin e tregëtisë, dhe në lidhje me partneritetin me Trans-Pasific. Ai tha se kompania nuk është e interesuar të përfshihet në zgjedhjet politike presidenciale.

Kompania publikisht e ka kundërshtuar marrëveshjen e TPP-së  e cila do të ulte tarifat në mënyrë që të nxisë tregtinë mes Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të Azisë. New Balanc është njëra nga pak kompanit e atleteve që ende është duke prodhuar atlete dhe sipas një raporti ajo ka rritur prodhimin në Kinë dhe Vietnam.

”Si e vetmja komani e madhe që bënë prodhimin e atleteve në Shtetet e Bashkuara, ajo ka përspektivë në treg dhe për këtë ne dëshirojmë të prodhojm më shumë atlete në Shtetet e Bashkuara” tha një përfaqësues i  kompanisë për Business Insider, transmeton gazetametro.net.

New Balance publikisht ka përkrahur pozicionet tregtare të Hillary Clinton, Bernie Sanders dhe Donald Trump para ditës së zgjedhjeve për krijimin e vendeve të reja të punës dhe ne do të vazhdojmë ti përkrahim edhe sot.

“Nike” e cila deri sot është kompania më e madhe e veshjeve sportive, shumicën e prodhimit e bënë në Vietnam sipas the wall Street Journal. Kompania e afirmoi përkrahjen e saj për TPP në një deklarat për Germano.

nike

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë