Loading…

Kundërshtari i Macron sulmohet në fushatë: Një burrë e kap nga qafa

  • 06/12/2021 | 10:20

Kundërshtari i Macron sulmohet në fushatë: Një burrë e kap nga qafa

Kandidati i ekstremit të djathtë për president të Francës, Eric Zemmour është sulmuar në tubimin e tij të parë të fushatës, transmeton Gazeta Metro.


Ndërsa 63-vjeçari lëvizte mes turmës për në skenë, një burrë e kapi për pak kohë nga qafa përpara se oficerët e sigurisë të ndërhynin.

Mediat lokale raportojnë se kyçi i tij është lënduar dhe se mjekët i kanë urdhëruar nëntë ditë pushim.

Ish-gazetari dhe eksperti njihet për pikëpamjet e tij të diskutueshme mbi emigrantët dhe Luftën e Dytë Botërore.

Në të kaluarën, fëmija i emigrantëve hebrenj algjerianë ka pretenduar se shteti francez i mbronte hebrenjtë gjatë konfliktit, kur në realitet regjimi kolaboracionist Vichy dërgoi mijëra hebrenj francezë në kampet naziste të vdekjes.

Pas javësh spekulimesh, Zemmour njoftoi të martën kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale franceze të vitit 2022. Ai po sfidon figurën e ekstremit të djathtë Marine Le Pen për udhëheqjen e së djathtës së fortë nacionaliste të Francës.

Politikani i ekstremit të djathtë kritikoi gjithashtu elitat politike dhe mediat. Disa herë turmat përshëndetën anëtarët e shtypit të mbledhur në arenë.

“Unë jam i vetmi që mbroj lirinë e mendimit, lirinë e fjalës,” deklaroi ai, duke hedhur poshtë akuzat për fashizëm, racizëm dhe mizogjini. Në të kaluarën, Zemmour është dënuar për gjuhë të urrejtjes.

Sondazhet e opinionit aktualisht sugjerojnë se centristi Macron ka të ngjarë të mbajë pushtetin, por analistët besojnë se rezultati i garës është ende i pasigurt./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë