Loading…
Kuptimi historik i logos së BMW’së
  • 30/01/2019 | 17:03

Kuptimi historik i logos së BMW’së

BMW është një prodhues  i automobileve, motoçikletëve dhe motorëve gjermanë, që gjendet në në München. Fillimisht ishte kompani aeroplanesh, trasnmeton Gazeta Metro

Pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore në vitin 1918, BMW u detyrua të ndërpresë prodhimin e motoreve te avioneve nga kushtet e Traktatit të Versajës (armëpushim). Kompania u zhvendos rrjedhimisht në prodhimit motoreve në vitin 1923, pasi kufizimet e traktatit filluan të hiqen , ndjekur nga automobila në 1928-29.

Logo e BMW-së i dedikohet historisë së kompanisë në aviacion. Logoja paraqet një helikë në lëvizje me pjesën e kaltër që përfaqëson qiellin. Kjo është për shkak të rolit të kompanisë në ndërtimin e motorëve të avionëve për ushtrinë gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Bayerische Motoren Werke AG (BMW)  është e njohur për prodhimin e makinave me karakter sportiv dhe luksoz. Performanca dhe kënaqësia e ngjarjes e bëjnë një BMW te jetë e veçantë./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë