Loading…

Kuptimi i fytyrës së qeshur në logon e Amazonit

  • 08/02/2019 | 18:51

Kuptimi i fytyrës së qeshur në logon e Amazonit

Shigjeta e cila duket si një fytyrë e qeshur në logon e Amazonit, në vete përmban një kuptim tjetër. Ajo përfaqëson  gamën e gjerë të artikujve në dispozicion për shitje me pakicë nga Amazon, nga A deri në Z, trasnmeton Gazeta Metro.


Jeff Bezos themeluar “Amazon” më 1994 dhe në faqen online shkoi në 1995. Kompania u emërua fillimisht Cadabra, Inc, por emri është ndryshuar kur u zbulua se njerëzit nganjëherë dëgjuar emrin si “cadaver” (kufomë).

Amazon.com emri ishte zgjedhur për shkak të Amazon River është një nga lumenjtë më të mëdha në botë dhe kështu emri sugjeron përmasa të mëdha, dhe gjithashtu pjesërisht për shkak se ajo fillon me “A” dhe për këtë arsye do të tregojë deri në afërsi të fillim të listave alfabetik.

Kompania filloi si një online librari, por së shpejti të larmishëm, shitja DVDs, CD, MP3 shkarkime, software kompjuter, lojë videos, veshje, mobilje, ushqim, dhe lodra. Amazon ka vendosur faqet e internetit të veçanta në Kanada, Britani e Madhe, Gjermania, Franca, Italia, Austria, Japonia, dhe Kina. Ajo gjithashtu ofron transportin detar ndërkombëtar në vende të caktuara për disa nga produktet e saj.Gjithashtu Amazon shet produktet e saj edhe në Shqipëri./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë