Loading…

Kur autorit nuk i pëlqen adaptimi filmik i romanit të tij

  • 31/03/2021 | 20:00

Kur autorit nuk i pëlqen adaptimi filmik i romanit të tij

Përshtatja filmike e librit “Qershi” të Nico Walker – romani debutues më i shitur të autorit, i cili bën fjalë për një veteran në Irak, të kthyer në një të varur nga heroina e të kthyer pastaj në një grabitës banke – do të dalë në kinema brenda këtyre ditëve, shkruan Gazeta Metro.


Kjo përshtatje filmike është e drejtuar nga Vëllezërit Russo (të cilët mund t’i njihni nga Avengers) dhe me Tom Holland (të cilin mund ta njihni nga Avengers ). Ankandi për të drejtat e filmit u kontestua ashpër. Kompania e prodhimit të Vëllezërve Russo mundi Warner Bros (me regji të James Franco) dhe Sony-n. Dikush mund të presë që Walker zgjodhi marrëveshjen që ishte më e kënaqur me vizionin e tij artistik, apo jo?

Ai që mendon kështu e ka gabim. Në një intervistë me The Times , Walker vlerësoi filmin:

Kam parë pjesë të filmit dhe është një interpretim artistik, le të themi. . .

Ne nuk kishim fare kontribut, por Zoti i bekoftë, ata i blenë të drejtat; ata mund ta bëjnë atë në mënyrën e tyre. GazetaMetro

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë