Loading…

Kur dhimbja shprehet përmes artit (Foto)

  • 03/01/2017 | 17:53

Kur dhimbja shprehet përmes artit (Foto)

Skulptori Jasenko Xhorxheviç nga Bosnja dhe Hercegovina sjellë në majat e lapsit figurën e djalit nga Siria, i cili u gjend në bregdetin truk, pa jetë. Ngjarje kjo e cila ka prekur gjithë botën.


Xhorxheviç ka bërë në majën e lapsit kufomën e Ajlan Kurdit, fëmiju sirian që u gjet i vdekur në një bregdet në Turqi, nga rojat bregdetare. Ajlani i vogël ka qenë me nënën dhe motrën e tij në varkë kur ajo është përmbysur dhe më pas është gjetur vetëm kufoma e tij.

20170103164157887

Ky skulptor boshnjak ka bërë edhe më herët punime të tilla në laps. Këtë punë ai e ka nisur para gjashtë viteve, dhe nga lapsi bënë figura të kafshëve, zogjëve, njerëzve etj. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë