Loading…

Kur do të hidhet shorti në Champions League?

  • 10/12/2021 | 09:40

Kur do të hidhet shorti në Champions League?

Ka përfunduar tashmë faza e grupeve në Champions League.


Janë mësuar 16 skuadrat që me 13 dhjetor shorti do t’i hedhë përballë njëra-tjetrës në luftën për të arritur deri në finalen e 28 majit.

Shorti do të hidhet të hënën nga ora 12:00 në Nyon të Zvicrës.

Përveç Champions League, do të hidhet dhe shorti i Europa League dhe Conference League.

16 skuadrat finaliste janë ndarë në dy grupe.

Në grupin e parë bëjnë pjesë ato skuadra që kanë dalë të parat në grupet respektive. Dhe në grupin e dytë, ato që kanë përfunduar të dytat në fazën e grupeve, raporton Gazeta Express.

Grupi 1: Ajax (HOL), Bayern Munich (GJER), Juventus (ITA), Liverpool (ANG), LOSC Lille (FRA), Manchester City (ANG), Manchester United (ANG) dhe Real Madrid (SPA).

Grupi 2: Atletico Madrid (SPA), Benfica (POR), Chelsea (ANG), Inter (ITA), Paris Saint-Germain (FRA), Salzburg (AUT), Sporting CP (POR) dhe Villarreal (SPA)/ Atalanta (ITA).

Në raundin e të 16-ve nuk përplasen skuadra nga i njëjti vend dhe ato që kanë qenë pjesë e të njëjtit grup në raundin e grupeve. Ndeshjet luhen me sistem vajtje-ardhje.

Ndeshjet e para të rundit të ardhshëm në Champions do të luhen me 15/16 dhe 22/23 shkurt 2022.

Ndeshjet e kthimit do të luhen më 8/9 dhe 15/16 mars 2022.

Finalja e madhe e Champions League për këtë sezon do të luhet më 28 maj 2022 në stadiumin “Gazprom Arena” në Shën Petersburg të Rusisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë