Loading…

Kur janë shfaqur dritat e para të trafikut

  • 01/01/2017 | 14:41

Kur janë shfaqur dritat e para të trafikut

Në mbarë botën mund të shohim drita të trafikut në të gjitha kryqëzimet, si ato të mëdha edhe në ato të vogla.


Por, a e dini se ku dhe kur u shfaqën dritat e para të trafikut?

Bllokimi i trafikut ka ekzistuar para shpikjes së makinës, qerret me kuaj ishin ato që shkaktonin “bllokimin e trafikut” me këmbësorët së bashku.

Drita e parë e trafikut në botë është vendosur më 9 dhjetor të vitit 1868 në kryqëzimin e Bridge Street në Westminster të Londrës.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë