Loading…

Kur lindi shteti

  • Nga

  • TEUTA KRASNIQI

  • 18/02/2021 | 09:09

Kur lindi shteti

Viti 2008, për Kosovën dhe Shqipërinë, për shqiptarët në përgjithësi, konsiderohet historik dhe i jashtëzakonshëm, ngase ky vit shënon dy arritje të mëdha për kombin. Shënon pra, pavarësimin edhe de jure të Kosovës nga Serbia dhe po ashtu shënon anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, Alencën më të madhe ushtarake-politike në botë.

Shkruan: Teuta Krasniqi

Këto dy ngjarje të rëndësishme mundësuan edhe krijimin e një realiteti të ri politik e gjeostrategjik në Ballkan. Pra, çuan më tej synimin historik të shqiptarëve për të qenë të barabartë me popujt e tjerë në rajon, duke rritur peshën politike, ekonomike e ushtarake të tyre.

Më 17 shkurt 2008, siç do të thoshte Arbën Xhaferi, ‘nuk ndodhi vetëm akti i ngadhënjimit të së drejtës së një populli për liri dhe mëvetësi, por edhe dështimi i një projekti konkurrues global, kryesisht atij rus, që imponohej si alternativë e atij, kushtimisht të themi perëndimor, ndaj projektit të shoqërisë së hapur, demokratike, ku respektohet liritë dhe të drejtat e njeriut’.

Por, ngadhënjimit të të drejtës së shqiptarëve të Kosovës për liri e pavarësi, i parapriu një shekull përpjekje e sakrifica, por edhe një shekull dhunë, terror e gjenocid i Serbisë mbi ta.

Shtetet lindin në bazë të vullneteve politike të popujve brenda një territori të caktuar gjeografik. Vullneti dhe projekti i shqiptarëve të Kosovës për pavarësi u formësua në bazë të realiteteve të reja që krijoi i shembja e komunizmit në botë, pas agresionit kushtetues dhe ushtarako-policor të Serbisë në Kosovë, si dhe pasi realizimi i idealit historik për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë në ato rrethana ishte i pamundshëm.

Pra, kërkesa për pavarësi të Kosovës lindi natyrshëm në një kontekst të caktuar historik dhe jetësimi i saj u bë i mundur tek pas luftës së armatosur çlirimtare dhe intervenimit të Perëndimit.

17 shkurti i vitit 2008 i dha gjeografisë së Evropës dhe asaj të botës një pamje të re, ndërsa shqiptarëve u plotësoi një të drejtë të mohuar në dekada. Por jo vetëm kaq. Pavarësimi i Kosovës i dha një shtysë të re procesit të bashkëpunimit rajonal dhe euro-integrues të Ballkanit dhe gjithashtu, zhvillimit më të madh ekonomik të vendeve të Ballkanit.

Nga pavarësia e Kosovës pra, fituan edhe fqinjtë e saj, sidomos Serbia. Pavarësisht që ajo edhe sot e kësaj dite vazhdon të ndërhyjë në funksionalitetin e brendshëm të shtetit të Kosovës dhe të pengojë afirmimin ndërkombëtar të saj, me pavarësimin e Kosovës Serbisë i është dhënë mundësia të lirohet nga ngarkesa e trashëgimisë së rrejshme historike, të ngulituar në memorien kolektive të popullit serb nga qarqe shtetërore, akademike e kishtare.

Në këto 13 vjet të shtetësisë së saj, Kosova ka shënuar arritje të mëdha në shumë sfera, po aq sa ka edhe sfida para vetes.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë