Loading…

Kur një yll i ri letrar refuzon vëmendjen

  • 26/02/2021 | 19:57

Kur një yll i ri letrar refuzon vëmendjen

Simon Leser për çështjen kurioze të Joseph Andras (Literary Hub)

Që nga Julien Gracq në vitin 1951 nuk kishte ndodhur që një autor të kishte refuzuar një çmim Goncourt, çmimin më prestigjioz letrar të Francës, deri në momentin që shkrimtari i botuar me pseudonimin Joseph Andras e refuzoi atë në maj të vitit 2016. Dhe ndërsa çmimi në fjalë ishte i “vetmi” që rezervohej për romancierët debutues, zemërimi që provokoi vendimi i tij në mesin e qarqeve më të nderuara të skenës letrare parisiene nuk e tradhtoi rëndësinë e zvogëluar të çmimit.


Teoritë spekulative në lidhje me identitetin e tij dhe motivimet “e vërteta” zbukuruan faqet letrare të pothuajse çdo gazete të madhe. Në një përmbledhje, Pierre Assouline, anëtar i nderuar i Académie Goncourt, e etiketoi atë si “Çështja Andras” dhe përshkroi si refuzimin e autorit ashtu edhe pjesët më poetike të librit si pretendues (konfirmim, nëse është e nevojshme, që përdorimi i “pretendimit” në një kritikë letrare zakonisht tregon më shumë për kritikun sesa për subjektin e tyre).

Andras, nga ana e tij, shpjegoi në një letër për gjyqtarët se vendimi i tij ishte politik: kundër frymës së konkurrencës, e cila për të nuk i përket arteve krijuese dhe në përputhje me një roman që merret kryesisht me luftën dhe idealet e “një militanti për barazi shoqërore dhe politike”. Intervistat e mëpasshme do të përmendnin gjithashtu dëshirën e tij për të mbajtur anonimitetin e tij, së bashku me një përbuzje të caktuar për letrarët parizianë, bota e të cilëve, që ka të ngjarë të gabojë shkrimtarët me personalitete të medias, është ai nga i cili ai preferon të qëndrojë larg. Por shqetësimet e tij kryesore ishin për vetë librin: për një rrëfim që ai nuk donte ta shihte të shoqëruar, për të mos thënë të rivendosur nga institucioni (letrar ose ndryshe).

Libri në fjalë është “Nesër ata nuk do të guxojnë të na vrasin”, në të cilën Andras imagjinon historinë e vërtetë të Fernand Iveton-it, një punëtor fabrike evropiano-algjeriane dhe një militant komunist i dënuar me vdekje dhe gijotinim në vitin 1957. Ai ishte kapur duke vendosur një bombë në vendin e tij të punës në periferi të Algjerit, një sulm i planifikuar me, dhe bërë në emër të, Front de libération nationale. I njohur si i vetmi evropian i vrarë ndonjëherë “zyrtarisht” gjatë luftës (megjithëse vlen të përmendet se ai e konsideronte veten algjerian), Iveton e kishte bërë atë një pikë parimi të mos lejojë kurrë veprimet e tij  të shënjestrojnë viktima të pafajshme. Sulmi i tij, në fakt, ishte menduar vetëm si një akt sabotimi: po të mos ishte zbuluar pajisja shpërthyese, e fshehur dobët në një dollap të papërdorur, ajo do të kishte shpërthyer mirë pas orarit të punës. Asnjë nga këto nuk ishte e panjohur për autoritetet në atë kohë, megjithatë ai u dënua njëjtë, u bë një shembull i torturave pas disa ditësh, në një gjyq-shfaqje që erdhi për të mishëruar korrupsionin dhe histerinë e sistemit kolonial francez.

Asnjë autor i hapur politik nuk mund të bëjë pa dilemën e çuditshme, të pakëndshme nëse shpallja e politikës duhet të tërheqë vëmendjen në mënyrë të pashmangshme nga vetja. A mund të jetë dikush i suksesshëm pa u integruar në aparatin ideologjik që kritikon? Pak autorë të tillë duken të gatshëm të marrin parasysh këto pyetje, duke preferuar në vend të kësaj të pretendojnë se nuk ekzistojnë. Diçka e vërtetë madje edhe për shkrimtarët “radikalë” – nëse fjala është akoma e përshtatshme, duke pasur parasysh përdorimin e tepërt të saj në xhaketat e librave dhe materialeve publicitare, të amplifikuara nga keqpërdorimi i herëpashershëm në faqet kritike, të cilat kanë hapur të gjitha mënyrat për shkatërrimin e saj në klishe. (Dikush konstaton se termat më të butë si “rezistenca”, “progresiv”, ose “reformatori” i lënë pas dore fatkeqësisht janë shpesh më të rëndësishme, veçanërisht për ata autorë që nuk promovojnë refuzimin themelor, megjithë përpjekjet më të mira të marketingut të botuesve të tyre, dhe janë të etur të shijojnë mbështetjen dhe njohjen institucionale që përpjekjet e tilla u japin atyre.)

Jo për Joseph Andras: shumë pak dihet për të, përveç faktit se ai është 37 vjeç, jeton në Normandi dhe ka udhëtuar shumë. Kërkimet për pseudonimin e tij nuk ka të ngjarë të ofrojnë shumë. Mbiemri do të identifikohet nga greqishtfolësit; emri i tij i parë, siç është përmendur në roman, tregon ose për marangozin Judean ose Atin e Vogël të Popujve – zgjedhja është e jona – e cila është po aq e mirë, pasi ai nuk ka absolutisht asnjë qëllim për të promovuar veten e tij, dhe në fakt jep ndonjë intervistë të rrallë (dhe madje edhe atëherë, vetëm për botimet e majta ose posaçërisht letrare). Ky është një qëndrim i pazakontë, në një kohë kur shkrimtarët pritet të shesin imazhin e tyre po aq sa punën e tyre dhe madje edhe përkthyesit kërkojnë njohje. E megjithatë, një që nuk mund t’i shpëtojë plotësisht logjikës perverse të marketingut, e cila është mjaft e aftë të kthejë refuzimin e saj në vetë imazhin e përdorur për të komodifikuar shkrimtarin – një pikë që demonstrohet më shpesh sesa bëhet nga cinizmi instiktiv me të cilin kritikët kanë thirrur, ose janë akoma duke shpallur, vendimin e Andras për të hedhur poshtë Goncourt.

Kjo është puna e një shkrimtari të pakufizuar nga pritjet, ose ndonjë gjë që i ngjan nga larg domosdoshmërive të marketingut.

Në çdo rast, ai është një autor, të cilit nuk na mbetet gjë tjetër veçse ta njohim përmes faqes; për fat të mirë për ne, shkrimit të tij nuk i mungon personaliteti. “Nesër ata nuk do të guxojnë të na vrasin” është ajo që disa mund ta quajnë aventureske stilistikisht: e papritur, ndoshta, për një roman historiko-politik bashkëkohor, ose të paktën në kontekstin amerikan, ku John Keene pret një figurë të vetmuar (më pak në Francën e Mathias Énard dhe Éric Vuillard). Andras shkruan më së shumti në një rrjedhë të vetëdijes së një personi të tretë, i cili lejon që proza ​​të alternohet vazhdimisht midis idiomës dhe lirikës, rezervës dhe me kohë të gjatë, çështje faktike dhe ironike. Diapazoni i frëngjishtes së tij, në veçanti, kërkonte përkthim të kujdesshëm në anglisht (gjuha jonë është dukshëm më mosbesuese ndaj mënyrave zyrtare), ashtu si edhe ndjenja e tij e ritmit, e ndihmuar mirë siç ishte nga butësia francize, e drejton shfaqjen drejt kadencave të pamëshirshme të fjali të gjata, shumë të gjata. Rezultati është një punë me poezi të topitur, sa origjinale në fjalët e rastit, aq edhe e pakursyer në portretizimin e një tragjedie personale dhe politike.

Që nga viti 2016, Andras ka botuar dy libra të tjerë: një poemë 50- faqëshe në vargje të lira për vendlindjen e tij Le Havre me titull “S’il ne restait qu’un chien” (një performancë e të cilit, nga reperi D ‘de Kabal, u lëshua së bashku me librin) dhe “Kanaky”, hetimi i Andras, midis narrativës së udhëtimit dhe historisë, në jetën e Alphonse Dianou, një militant për pavarësinë e Kaledonisë së Re, i vrarë nga ushtria franceze në vitin 1988. Ai gjithashtu ka botuar një artikuj për l’Humanité dhe Regards, dy botime historike komuniste, si dhe një ditar të shquar udhëtimesh që mbulojnë dy muajt që ai kaloi në Meksikën e kontrolluar nga Zapatista tre vjet më parë. Kjo është, me fjalë të tjera, puna e një shkrimtari të pakufizuar nga pritjet, ose ndonjë gjëje që i ngjan shumë domosdoshmërisht marketingut. Pa dyshim që një shkrimtar amerikan, “radikal” ose jo, do të bënte mirë të interesohej për të, ose, pse jo, ta ndjek nga afër.

Përkthyer nga Gazeta Metro.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë