Loading…

Kur pritet rishqyrtimi i masave kundër virusit në Kosovë?

  • 21/10/2021 | 09:15

Kur pritet rishqyrtimi i masave kundër virusit në Kosovë?

Ndonëse ka filluar të ketë rënie të rasteve pozitive me COVID-19 si dhe atyre të vdekjes, masat kundër këtij virusi vazhdojnë të jenë në fuqi.

Analiza e situatës epidemiologjike në vend do të bëhet këto ditë, të paktën kështu kanë thënë nga Ministria e Shëndetësisë (MSh) e cila tashmë drejtohet nga u.d ministrja, Dafina Gexha.

Ndërsa, varësisht nga të dhënat që do të dalin nga analiza e situatës epidemiologjike në vend, ashtu edhe do të ndryshohen masat.

Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë, duke folur për Radio Kosovën tha se kjo ministri do të bëj analizë dy javore te situatës epidemiologjike nga Instituti Kombëtar I Shëndetit Publik, dhe varësisht nga rekomandimet që dalin, pritet që javën tjetër të bëhet rishqyrtimi i masave në fuqi kundër COVID-19.

‘’Nuk dihet ende cilat masa mund te ndryshohen, ndërkohe që MSh u bën thirrje qytetarëve që të shfrytëzojnë mundësinë dhe të vaksinohen kundër COVID-19, meqë, në disa shtete tashmë janë regjistruar raste të variantit Delta plus të SARS COV-2’’, ka thënë Hoti.

Ndryshe, nga 24 shtatori Kosova vazhdon ti ketë masat kufizuese kundër përhapjes së infeksionit me COVID-19. Por bartja e maskës në hapësira të hapura dhe ora policore, sipas ekspertëve të fushës së mjekësisë po konsiderohen si të panevojshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë