Loading…

Kur pritet të organizohet protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

  • 20/01/2022 | 08:11

Kur pritet të organizohet protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, njoftoi se do të organizojnë protestë në lidhje me rritjen e çmimit të energjisë. Sipas tij, kjo protestë do të organizohet para datës 29 janar, kur edhe është paraparë të merret vendimi për rritjen e çmimit të rrymës.


“Ne kemi pasur disa aksione, tri deri tani, nesër kemi mbledhje të kryesisë, ku do të diskutojmë për protestën, jemi duke e konsideruar seriozisht organizimin e protestës, para datës 29… Që do të ketë PSD-ja protestë, nuk ka dilemë”, ka thënë Molliqaj në Rubikon.

Ai tha se do të ishte mirë që KEDS-i të nacionalizohej, pasi edhe kështu shpenzimet po janë të mëdha për qytetarët. Molliqaj tha se zgjidhje për të dalë nga kriza do të ishte edhe përdorimi i energjisë së ripërtritshme si dhe të merrej më seriozoisht çështja e gazit.

“Nuk ka kësi rasti që një kompani private e vendos një procent që krejt fitimet ka me i marrë për vete, e kur ka krizë shteti ia mbulon humbjet. Unë kisha pasë qejf me e pasë një këso kompanie… Duke e ditur që situata të tilla edhe mund të na përsëriten, do të ishte mirë me liberalizu energjinë e ripërtritshme, që një vjet e kanë blloku… nën dy me konsideru seriozisht çështjen e gazit, dhe e treta ish dashtë me nacionalizu KEDS-in”, ka shtuar ai.

Protestë kundër shtrenjtimit të rrymës ka paralajmëruar edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë