Loading…

Kurti deklarohet para takimit me Vucic: Tregon se cili duhet të jetë qëllim i bisedimeve

  • 18/08/2022 | 00:13

Kurti deklarohet para takimit me Vucic: Tregon se cili duhet të jetë qëllim i bisedimeve

Kryeministri Albin Kurti, pas takimet me Escobar dhe Lajcak, ka shkruar se ka pasur një diskutim të hapur parabisedimev të nivelit t ë lartë qe e presin nesër në Bruksel, shkruan Gazeta Metro.


Kurti tha se qëllimi kryesor i këtyre bisedimeve duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme të përqendruar në njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne patëm një diskutim të hapur me të dërguarin e SHBA’së për Ballkan, Gabriel Escobar dhe atë të BE’së për dialog, Mirosalv Lajcak përpara bisedimeve të nivelit të lartë të nesërm. Qëllimi i këtyre bisedimeve duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme të përqendruar në njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, me qytetarët si përfitues përfundimtarë”, ka shkruar Kurti në Twitter./gazetametro.net

‘Nesër do diskutohen dy tema të rëndësishme’, Kurti deklarohet pas takimit me Escobar dhe Lajcak

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë