Loading…

Kurti e pranon se Amerika e rrëzoi nga pushteti, madje thotë se qytetarët janë në rrezik

  • 26/03/2020 | 13:16

Kurti e pranon se Amerika e rrëzoi nga pushteti, madje thotë se qytetarët janë në rrezik

Pas rrëzimit të Qeverisë dje me 82 vota nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, ka ardhur reagimi nga kryeministri në detyrë, Albin Kurti, shkruan Gazeta Metro.


Kurti si rrallëherë e pranon publikisht se prapa rrëzimit të tij nga pushteti qëndrojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai thotë se mocioni i pregatitur nga Lidhja Demokratike e Kosovës ishte porosi e qartë e ambasadorit Richard Grenell.

Kryeministri në detyrë thotë se u shkarkua tani nga Grenell, madje thotë se jeta e qytetarëve është në rrezik tani.

Ai thotë se pas kësaj kuptohet se mbi 80 deputetë që rrezikojnë jetën e qytetarëve dhe të kalojnë shkëmbimin presidencial, mes Thaçit dhe Vucicit, që ai i referohet si shkëmbim territoresh.

“Qëllimi i mosbesimit nuk ishte rrëzimi i qeverisë sa dobësimi i qeverisjes. Ndërkaq kuptimi i mosbesimit ishte porosia ambasadorit Grenell: në Kosovë janë mbi 80 deputetë të gatshëm të rrezikojnë edhe jetët e qytetarëve vetëm që të kalojë shkëmbimi presidencial” shkruan Kurti.///gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë