Loading…

Kurti ia kthen letrën edhe Netanyahut, thotë se e pranon ftesën për ta vizituar Izraelin

  • 03/03/2021 | 09:59

Kurti ia kthen letrën edhe Netanyahut, thotë se e pranon ftesën për ta vizituar Izraelin

Kryetari i VV’së Albin Kurti, i ka kthyer letrën kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, e cila erdhi disa ditë më parë për t’i uruar fitoren në zgjedhjet e 14 shkurtit, shkruan Gazeta Metro.


Brenda kësaj letre Kurti, shkroi edhe në lidhje me ftesën e kryeministrit Netanyahu për të vizituar Izraelin.

Në këtë letër, Kurti shpreh mirëpritjen për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Izraelit që janë shndërruar në raporte diplomatike mes dy vendeve.

“Kombi ynë ka qenë historikisht respektues ndaj komunitetit çifut. Si kryeministër i ardhshëm i Republikës së Kosovës, do ta kem kënaqësinë që t’i adresoj çështjet relevante të komunitetit çifut dhe trashëgimisë së tij në vendin tonë”, thuhet  në letër ndër të tjera.

Ndërsa për ftesën nga Netanyahu, Kurti falënderon atë duke i premtuar se do e bëjë këtë vizitë, por pa definuar kohën.

“Faleminderit që më ftuat për ta vizituar vendin tuaj miqësor, gjë që do ta bëj në një kohë të përshtatshme për të dyja palët”, thuhet  tutje.

Netanyahu kishte ftuar Kurtin që të vizitonte Izraelin, kështu duke inauguruar hapjen e ambasadës kosovare në Jerusalem, sipas marrëveshjes së 4 shtatorit.

Vetëvendosje nuk përmendi në letër asnjë gjë në lidhje me këtë ambasadë, derisa i ka premtuar në anën tjetër Turqisë se do shqyrtojë vendndodhjen e saj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë