Loading…

Kurti jashtë: ‘Emisarja e kryeministrit’ Osmani mori ultimatumin e BE’së ‘zgjedhje dhe Asociacionin menjëherë’

  • 01/06/2023 | 23:08

Kurti jashtë: ‘Emisarja e kryeministrit’ Osmani mori ultimatumin e BE’së ‘zgjedhje dhe Asociacionin menjëherë’

Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, i ka rënë hise të negociojë për të shpëtuar qeverinë e Kosovës nga ndëshkimi serioz siç e quajtën Bashkimi Europian. Qartë theksohet se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe është faktor i kryesor i zgjidhjes. Kryeministri Albin Kurti ende po shkruan – edhe pas njoftimit të BE-  për banda të dhunshme në veri që askush nuk po i përmend si faktor apo kusht i gjetjes së zgjidhjes, shkruan Gazeta Metro.


Nuk ka asnjë kusht për Serbinë aty në kërkesat e BE’së, e as nuk vihet si çështje dënimi i turmave fashiste të dhunshme të Serbisë siç i cilëson kryeministri Albin Kurti menjëherë pas daljes së njoftimit të BE’së.

Këtë retorikë e narrativ po e shtyn ka disa ditë kryeministri Kurti, duke e theksuar në formë kushtëzimi se nuk pranon t’ia dorëzojë republikën demokratike milicive fashiste në veri dhe nuk pranon të mbajë zgjedhje me të tillë. Pa sqaruar gjithsesi se si do të kushtëzonte këtë. Apo pret vetëm një gjest simbolik.

Menjëherë pas njoftimit të BE’së, kryeministri Kurti ka shkruar se ka biseduar me zëvendës këshilltarin Jon Finer për Sigurinë Kombëtare të Presidentit Amerikan, duke shtuar se për këtë është e nevojshme ndalimi i menjëhershëm i dhunës së bandave të sponsorizuara nga Beogradi  ndaj zyrtarëve të sigurisë deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Asnjë llaf për Asociacionin.

Nuk përmendet askund afat kohor e as kusht tek BE, menjëherë thonë zgjedhje me sigurimin e pjesëmarrjes së serbëve në zgjedhje. Si do t’ia arrijnë kësaj, kur dihen kushte e serbëve që duan tërheqjen e policisë dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, që është kushti i tretë në kërkesat e BE’së e që kryeministri Kurti ka refuzuar ta themelojë dhe e ka zvarritur çështjen deri këtu vetëm për t’iu shmangur siç thuhet nga shumë e nga veprimtaria dhe deklaratat e tij.

Presidentja Osmani gjithë ditën ka thënë se nuk do të takohet me presidentin serb Aleksandar Vucic, por u takua gjithsesi sonte dhe e pranoi kërkesën e BE’së në prani të tij. Osmani kishte këshilluar presidentin serb Vucic të organizojnë një takim të nivelit të lartë në Bruksel, por siç duket tashmë për këtë gjë nuk pyetet asnjëri prej tyre më. Tani dhe menjëherë takim mes presidentëve që edhe ndodhi. Kurti jashtë. Kryeministri Kurti ai gjithmonë e ka lënë në hije presidenten Osmani dhe ministren e partisë së saj Donika Gërvalla-Schwarz në politikë të jashtme. Dhe janë të njohura deklaratat e tij të famshme që presidenti është noter.

Në një tjetër cicërime pak minuta më vonë e shtoi se pajtohet për zgjedhje – pa banda si zakonisht- por duke shtuar edhe marrëveshjen e Brukselit në përgjithësi pa përmendur kushtin e tretë nisjen e themelimit të Asociacionit. Siç ka bërë deri tani, asnjë përgjigje definitive, që mund të nënkuptohet e keqkuptohet si taktikë zvarritjeje përsëri

Ndërkohë, Macron gjithashtu tha se gjatë javëve të ardhshme do të ketë “vendim të qartë” për situatën në veri të Kosovës dhe se për këtë gjë u pajtuan gjatë takimeve me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, dhe liderët lokalë – presidenten Osmanin, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vucic./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë