Loading…
Kurti kritikon takimin e mbrëmshëm në Bruksel, ‘sulmon’ edhe Veselin
  • 09/11/2018 | 11:44

Kurti kritikon takimin e mbrëmshëm në Bruksel, ‘sulmon’ edhe Veselin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nëpërmjet një shkrimi në Facebook, ka komentuar takimin e djeshëm ndërmjet Aleksandër Vucic’it dhe Hashim Thaçit.


Kurti ka thënë se dialogu ka vazhduar pa ekip negociator, pa platformë e parime.

Mirëpo, sipas tij një pjesë të përgjegjësisë ka edhe kryeparlamentari Kadri Veseli, i cili nuk po dëshiron shqyrtimin e dialogut për vitet 2011-2017, dhe as shqyrtimin e marrëveshjeve apo rezultateve të dala nga to.

“Mbrëmë në Bruksel u zhvillua takimi i tretë i Thaçit me Vuçiqin. Edhe ky takim pa mandat nga Kuvendi, pa platformë parimesh e pa ekip negociator. Nga një njeri pa legjitimitet e pa kredibilitet, pa kompetencë e pa autoritet. Plani i Serbisë për marrjen e veriut të Kosovës është lakmi shovene e admirim nostalgjik për Gjermaninë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore. 75 vjet më vonë, Serbia e do pjesën e Kosovës që ishte nën Gjermaninë e Hitlerit. Kolaboracionisti i saj shqipitar, kësaj radhe është president yni. Por, shekulli është tjetër…”, shkruajti Kurti.

Sot janë bërë katër muaj që kur Qeveria e Kosovës solli në Kuvendin e Kosovës raportin mbi arritjet dhe sfidat në zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit, dhe mos shqyrtimi i këtij raporti deri sot, sipas Kurtit ka ardhur sepse atë gjë nuk dëshiron ta bëj kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

” Mirëpo, Kryetari i Kuvendit dhe veglat e tij në kryesi aty, nuk e dëshirojnë shqyrtimin dhe vlerësimin e dialogut 2011-2017, marrëveshjet e bëra dhe rezultatet e tyre”, tha ndër të tjerash Kurti.

Ndryshe, takimi në Bruksel ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vucic ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje. Edhe ky takim është lehtësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini./Gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë