Loading…

Kurti ndalon në Prizren para nisjes në Tiranë: Vijuam rrugën duke patur të qartë cila është busulla jonë historike

  • 10/06/2021 | 08:48

Kurti ndalon në Prizren para nisjes në Tiranë: Vijuam rrugën duke patur të qartë cila është busulla jonë historike

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se është nisur herët për në Tiranë, ku do të takohet me udhëheqësit e shteteve të rajonit.


Por para kësaj ai tha se sot është data e kryengjarjes së kombit tonë, përvjetori i Lidhjes që u mblodh më 10 qershor 1878 në Prizren.

Ai theksoi se ishte e domosdoshme që të ndalet në Prizren për të nderuar Lidhjen dhe veprimtarët e saj.

“Ishte e domosdoshme të ndaleshim në Prizren për ta nderuar Lidhjen e veprimtarët e saj, gegë e toskë e të të gjitha bindjeve politike e feve, që vendosën të bëhen bashkë për mbrojtjen e njerëzve e trojeve të Atdheut”, tha Kurti.

Gjithashtu kreu i Qeverisë së Kosovës deklaroi se pas homazheve vijuan rrugën për në Shqipëri, duke e patur përherë të qatë se cila është busulla historike.

“Vijuam rrugën për në Shqipëri, duke e patur përherë të qartë se cila është busulla jonë historike, ajo që na e tregon udhën e mbarë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë