Loading…

Kurti në Shkup: A po tenton Zaev ta bind kryeministrin për ‘Open Balkan’

  • 14/10/2021 | 18:37

Kurti në Shkup: A po tenton Zaev ta bind kryeministrin për ‘Open Balkan’

Në vigjilje të Forumit të “The economist” janë takuar kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç.


I pyetur nga TV21 se çfarë u bisedua në takim dhe a tentoi që Zaevi Kurtin që edhe Kosova të jetë pjesë e iniciativës rajonale “Ballkani i Hapur”, Kurti me përgjigje:

“Ne besojmë në Procesin e Berlinit dhe në tregun e përbashkë rajonal që është pjesë e Procesit të Berlinit. Mendojmë se iniciativa të këtilla, të cilat nuk e kanë Bashkimin Evropian brenda, nuk mund të jenë të sigurta, të qëndrueshme dhe të dobishme”, tha Kurti mes të tjerash.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Tiranë kishte deklaruar mbështetjen e saj dhe të BE’së për Open Balkans , kur vlerësoi se kjo nismë është në përputhje me vlerat evropiane.

Përgjigjen e plotë në linkun më poshtë:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë