Loading…

Kurti në takim me kongresisten demokrate: Baza e Bondsteel duhet të jetë e përhershme

  • 20/05/2022 | 16:22

Kurti në takim me kongresisten demokrate: Baza e Bondsteel duhet të jetë e përhershme

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, po vazhdon vizitën e tij disajavore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Së fundmi, ai ka intensifikuar vizitat me figura politike amerikane nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati, ku ndër të tjerë u takua edhe me kongresisten demokrate Carolyn B. Maloney, shkruan Gazeta Metro.


Kurti në këtë takim preku disa çështje kryesore që kanë të bëjnë me sigurinë e Kosovës dhe procesin e dialogut me Serbinë.

“Ne ramë dakord që Bondsteel duhet të bëhet një bazë e përhershme ushtarake, se njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë është e vetmja rrugë përpara dhe se qasja e Serbisë në fondet e SHBA’së duhet të kushtëzohet me dënimin dhe sanksionimin e plotë të luftës ilegale të Rusisë”, shkroi Kurti në Twitter.

Kryeministri i Kosovës sot zhvilloi takim edhe me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit, Bob Menendez./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë