Loading…

Kurtit i kërkohet të raportojë në Kuvend për takimin me Vucicin në Bruksel

  • 17/06/2021 | 12:11

Kurtit i kërkohet të raportojë në Kuvend për takimin me Vucicin në Bruksel

Kryeministrit Albin Kurti i kërkohet të  raportojë në Kuvend për takimin me Vucicin në Bruksel, shkruan Gazeta Metro.


Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se kjo është kërkesë e partisë së tij, përcjell Demokracia.com.

“Kërkesa e AAK-së është që kryeministri Kurti të raportojë sa më shpejt para Kuvendit të Kosovës”, tha ai.

Ndërkaq, vlen të përmendet se të martën ka rifilluar dialogu Kosovë-Serbi.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic u takuan të martën në Bruksel, në kuadër të dialogut, por palët nuk u morën vesh për temat e ngritura.

Kurti tha se sa më shpejt që arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, aq më lehtë do të jetë, pasi ai theksoi se pa njohje të ndërsjellë, asnjëra palë nuk do të mund të anëtarësohet në BE.

Kujtojmë, që ky ka qenë takimi i parë i tyre në Bruksel, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Raundi i ri i dialogut pritet të mbahet në muajin korrik./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë