Loading…

Kusari për shkarkimin e mundshëm të Rakicit: Ministrin duhet ta propozojë sërish Lista Serbe

  • 04/08/2022 | 22:13

Kusari për shkarkimin e mundshëm të Rakicit: Ministrin duhet ta propozojë sërish Lista Serbe

Një deklaratë e ministrit për komunitete Goran Rakiq për rrëzimin e qeverisë Kurti ka nxitur reagime. Nga Vetëvendosje po thonë se ata nuk janë pjesë e koalicionit dhe nuk kanë fuqi, por megjithatë njohës të politikës e juristë janë pro shkarkimit nga posti i ministrit të përfaqësuesit serb.


“Qëllimi ynë politik është të rrëzojmë Albin Kurtin nga pushteti” kështu po thotë hiç më pak se Goran Rakiqi kryetari i Listës Serbe, që në Qeverinë e Kurtit e drejton Ministrinë për Kthim dhe Komunitete.

Ulësja e tij në qeverinë e Kosovës është një obligim kushtetues, për çka po duket se ekzekutivi i ka duart e lidhura të veproj kundrejt tij.

Mefail Bajqinovci që është anëtar i Komisionit parlamentar për Siguri thotë se deklaratat e Listës Serbe janë të njëjtat me ato të opozitës në vend.

“Ata e kanë shprehur që duan ta rrëzojnë qeverinë Kurti por mundësitë janë të vogla, për opinionin public duhet të sqarohet se ne nuk jemi në koalicion dhe ata nuk kanë numrat që ta rrëzojnë qeverinë Kurti. Po i shohim edhe deklaratat e opozitës që pothuajse janë në sinkron me deklaratat e Listës Serbe”, ka thënë Bajqinovci, raporton Dukagjini.

E sipas shefes së deputetëve të LVV-së Mimoza Kusari Lila, pavarësisht çfarë masash mund të merren ndaj Rakiqit, Lista Serbe do të ketë një ministër në Qeveri.

“Duhet të menaxhojmë në këtë rrethanë situatën në një mënyrë që të shkaktojmë më së paku pasoja për funksionimin e shtetit. Situata me Ministrin Rakiq mund të definohet por që prapë duhet të jetë Lista Serbe pasi që janë të vetmit përfaqësues të komunitet serbë në Kuvendin e Kosovës që duhet ta propozojë një ministër tjetër”, ka deklaruar Kusari Lila.

Megjithëse deklaratat për rrëzim të qeverisë i vlerëson lojëra politike, shkarkimi i Rakiqit duhet të ndodhë, sipas analistit Milazim Krasniqi.

“M’kujtohet Isa Musatafa për një deklaratë e ka shkarku Jabllanoviqin nga pozita e ministrit, Kurti thjesht po e dëmton imazhin e vetë sepse po tregohet i paguximshëm sepse veprimet e Goran Rakiqit, kanë qenë veprime supverzive kanë shku kanë blloku rrugët, dhe ka thirrë për bojkot e për rebelim kështu që momenti ka kaluar që ai do duhet të shkarkohej”, ka thënë Krasniqi.

E as akti më i lartë juridik nuk e ndalon shkarkimin e tij.

“Kushti për me pasë një ministër nga komuniteti serb përfundon në momentin kur të emërohet qeveria, ai kusht nuj e obligon rrëzimin e qeverisë nuk e imponon ramjen e qeverisë sepse kushti është akumulua në momnetin kur është kriju qeveria”, ka thënë juristi Shkëlzen Sopjani.

Lista Serbe përveç që përfaqësohet në Qeverinë e Kosovës me ministrin për Kthim dhe Komunitete, ka po ashtu edhe dhjetë deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë