Loading…

Kush është gjyqtarja që nuk ishte dakord me Hagën për dënimin e Ratko Mladicit

  • 08/06/2021 | 22:09

Kush është gjyqtarja që nuk ishte dakord me Hagën për dënimin e Ratko Mladicit

Gjykatësja Prisca Matimba Nyambe, e cila nuk ishte dakord me anëtarët e tjerë të Dhomës së Apelit të Mekanizmit për Gjykatat Penale Ndërkombëtare (MICT), i cili sot mbështeti dënimin e përjetshëm të Ratko Mlladiç për krime lufte dhe gjenocid në Srebrenicë, tha në një mendim të veçantë se ajo do të urdhëronte që gjykimi për Mladicin të përsëritet para një trupi gjykues tjetër.


“Duke pasur parasysh natyrën dhe peshën e gabimeve ligjore të vërejtura në këtë rast, ndryshe nga anëtarët e tjerë të Dhomës së Apelit, unë do të urdhëroja që gjyqi i Mlladiç të përsëritej para dhomës së dytë të gjykimit. Për të gjitha pikat e aktakuzës. Me përjashtim të aktakuzës 6 për marrjen e pengjeve në një ndërmarrje të përbashkët kriminale ”, deklaroi ajo në një mendim të veçantë të shkruar në rreth 60 faqe.

Prisca Matimba Nyambe, e cila kryesoi Dhomën e Apelit sot, tha se Mlladiç në apelin e tij “plotësoi standardet e larta dhe vuri në dukje gabimet kryesore të panelit të shkallës së parë”. Sipas të cilit ajo do të “miratojë pothuajse të gjitha arsyet e apelit të tij”.

Nyambe theksoi se për shkak të kohës së kufizuar dhe duke pasur parasysh që ajo punon në distancë, sipas mendimit të saj të veçantë ajo merrej vetëm me “gabimet më serioze të trupit gjykues të shkallës së parë”.

Ndër të tjera, ajo deklaroi se, në kundërshtim me pikëpamjet e shumicës së anëtarëve të Këshillit, ajo nuk ishte dakord me mendimin se ekzistonte një ndërmarrje e përbashkët kriminale midis individëve në forcat serbe dhe udhëheqjen e Republika Srpska për të hequr me forcë popullsinë joserbe, raporton Tanjug, transmeton Gazeta Express.

Nyambe shtoi se ajo nuk besonte se kishte një qëllim të përbashkët për një ndërmarrje të tillë kriminale, por që kinse popullata e enklavës “donte të largohej”. Dhe se, me ndihmën e Ushtrisë së RBiH dhe Presidencës së Luftës së Zepa, ajo arriti një marrëveshje mbi evakuimin e njerëzve për shkak të domosdoshmërisë së luftës.

“Prandaj, unë nuk mund të konkludoj se ndonjë transferim i dhunshëm ka kontribuar në përfundimin e gjenocidit ose shoqërimit me qëllim të kryerjes së gjenocidit. Siç nuk mund të konkludoj, bazuar në provat e përgjithshme nga dosja, që civilët myslimanë në enklavat në Srebrenicë dhe Zepa kanë persekutuar forcat serbe me qëllimin e kërkuar të veçantë”, shkroi Nyambe në një mendim të veçantë.

Nyambe ishte një anëtar i dhomës gjyqësore që dënoi Zdravko Tolimir për gjenocid në Srebrenicë. Sidoqoftë, ajo veçoi një mendim prej 38 faqesh, ku ajo e quajti luftën në BiH “civile”, kontestoi shkallën e krimeve në Srebrenicë, shkallën e fajit të udhëheqjes së Republika Srpska dhe e konsideroi Tolimir të pafajshëm, raportoi Klix.ba.

Gjykatësja Nyambe lindi më 31 dhjetor 1951 në Zambia. Ajo u zgjodh gjyqtare e Mekanizmit për Gjykatat Penale Ndërkombëtare (MICT) në 2011. ndërsa që nga viti 2006 ajo ka qenë gjithashtu gjyqtare e Gjykatës së Lartë të Zambisë.

Dhoma e Apelit e Tribunalit të Hagës konfirmoi sot dënimin e përjetshëm për Ratko Mlladiç. Në vendimin e shkallës së parë, Mlladiç u shpall fajtor për 10 nga 11 pikat e padisë, ndër të tjera, për gjenocidin në Srebrenicë.

Në të dy vendimet e para, Mlladiç u lirua nga akuzat për gjenocid në gjashtë komuna të Bosnje e Hercegovinë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë