Loading…

Kush është kosovari që do ta marrë tregun e xhamit në Shqipëri

  • 15/11/2023 | 16:37

Kush është kosovari që do ta marrë tregun e xhamit në Shqipëri

Kompanitë kosovare kanë filluar të investojnë seriozisht në tregun e Shqiperisë. Një prej tyre është edhe Kompania “Gitor Sh.P.K” në industrinë e xhamit, e cila e ka blerë kompaninë e konkurentit të tij potencial ende pa filluar punë dhe aktivitet në Shqipëri.


Kompania e cila po investonte në industrinë e xhamit “TASH Sh.A”, një konglomerat i fuqishëm investiv, supozohej të blinte kompaninë vendore “AGC”, me origjinë japoneze.

Por këtë e ka bërë tashmë kompania kosovare “Gitor Sh.P.K” duke blerë krejt mallin, uzinar dhe pajisjet “TASH Sh.A” në Shqipëri, duke u shndërruar kështu në importuesin më të madh të xhamit në Shqipëri.

“Gitor SHPK” merret me tregtinë me shumicë të xhamit. Sipas të dhënave të ARBK, dëshmohet se ky biznes është në pronësi të Bledian Ramadanit. Ramadani, me origjinë nga Vitia, është biznesmen në fushën e tregtimit me shumicë dhe referuar të dhënave publike zotëron disa pasuri të paluajtshme në territorin e Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë