Loading…

Kush janë tre ish-deputetët me të cilët Pacolli tha se e ka parë Veselinovicin në Budva

  • 10/12/2021 | 08:15

Kush janë tre ish-deputetët me të cilët Pacolli tha se e ka parë Veselinovicin në Budva

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka thënë se nuk e njeh asnjë prej anëtarëve të grupit të Zvonko Veselinoviqit, të cilët i sanksonoi Amerika, pavarësisht se njërit prej tyre i kishte bërë konak në jaht. Por, ai ka deklaruar se Veselinoviqin e kishte parë duke u shoqëruar me tre deputetë të Kuvendit të Kosovës.


Behgjet Pacolli i AKR’së i ka mirëpritur sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për kokat e krimit në veri, edhe pse thotë se nuk e njeh asnjërin prej tyre.

Për Zvonko Veselinoviqin, deklaron se i ishte ofruar gjatë pushimeve në Budva, por thotë se nuk e kishte njohur. Shton se as sot nuk e di se cili prej tyre është Veselinoviqi.

Por, ai ka treguar se atë ditë, Veselinoviqi kishte qenë i shoqëruar me tre deputetë të Kuvendit të Kosovës. Emrat e tyre s’i ka treguar.

“Dy vite më parë gjatë pushimeve në bregdetin e Adriatikut në Budva, mua më është ofruar një njeri, që shumë më vonë e kam kuptuar se ishte Zvonko Veselinoviq. Ai atje ishte i shoqëruar me deputetë të atëhershëm të Kuvendit të Kosovës. Unë vetëm i kam përshëndetur dhe aq. Unë nuk e njoh Veselinoviqin, as nuk e kam parë më vonë. As sot nuk e di cili prej tyre ishte Veselinoviqi”, deklaroi Pacolli në RTV 21.

“Thjeshta na ka rastisur që gjatë ankorimit të anijeve të takohemi. Ata vetëm se ishin aty kur unë shkova. E kemi njohur kryetarin e Mitrovicës së Veriut dhe jemi përshëndetur. Aty ishin edhe tre deputet të Kuvendit të Kosovës”, ka shtuar Pacolli.

Një prej të sanksionuarve është edhe Milan Radojqiq, i cili është i njohur për një takim në një jaht me Pacollin. Një foto që kishte qarkulluar në vitin 2017, shfaqte Radojqiqin dhe Pacollin, si dhe kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq.

Fotoja ekskluzive ishte shpërndarë së pari nga mediumi serb, KRIK. Atëbotë, Pacolli ishte kryediplomati i Kosovës.

Sipas shkrimeve, fotoja ishte bërë në Budva të Malit të Zi.

Në këtë fotografi, Pacolli është i ulur në tavolinë me Radojqiqin, teksa aty janë edhe dy gra të paidentifikuara.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
m[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë