Loading…
Kush qe hebreu i vetëm që Hitleri i fali jetën, dhe pse
  • 02/04/2019 | 20:20

Kush qe hebreu i vetëm që Hitleri i fali jetën, dhe pse

Besohet se i vetmi hebre që Hitleri shpëtoi ishte një mjek i quajtur Eduard Bloch, i cili kishte trajtuar nënën e tij, trasnmeton Gazeta Metro.


Bloch kishe ndihmuar nënën e diktatorit për kurimin e kancerit e gjirit, madje edhe duke ndihmuar atë që të emigronte në Amerikë në vitin 1940.

Hitleri, është emri që me dekada ka tmerruar njerëzimin me diktaturën e tij, dhe nuk ka kursyer hebrenjt, megjithatë te njëri kishte bërë përjshatimin.

Adolf Hitler është figura historike më e shëmtuar, por ndoshta edhe më e fuqishme e saj. Ai ishte, më shumë se cilido tjetër, arkitekti i Luftës së Dytë Botërore , një konflikt që ndryshoi botën përgjithmonë./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë