Loading…

Kutia e drekës së fëmijës suaj, metalike dhe pa mbështjellje të panevojshme

  • 18/10/2020 | 10:44

Kutia e drekës së fëmijës suaj, metalike dhe pa mbështjellje të panevojshme

Kutia e drekës mesatare përmban shumë mbështjellje të panevojshme. Pra, sa e lehtë është të krijosh alternativa Bio  dhe a do t’i hanë fëmijët? Dy muaj më parë djali im nuk e merrte ushqimin në shkollë, ai refuzoi propozimin e prindërve të tij për të gjetur 10 minuta shtesë çdo mëngjes. Transmeton Gazeta Metro


Një raft në kuzhinë u mbush shpejt me pako shumëngjyrëshe, secila përmbante pako më të vogla. Paketimet e pijeve vinin me shishe plastike. Dhe gjatë gjithë kohës thirrjet për të zvogëluar sasin e mbeturinat plastike po rriteshin. Rafti ynë u mbush me gjera plastike dhe filloi të ndjehej si një raft turpi.

Së pari, një kontroll me sy kutisë së zakonshme të drekës. Ka një karotë të papërpunuar, të qëruar dhe të mbështjellë me fletë metalike, një copë frutë të freskët, çdo copë ushqim është mbështjellë individualisht dhe një kuti me lëng. Vetë kutia e drekës është plastike.

Por konsulentja për mbeturina zero Rachelle Strauss thotë: “Zgjedhja më e qëndrueshme është të mos blesh asgjë”. Kështu që ne i përmbahemi asaj që kemi.

Tjetra,paketimi i pijeve. Do të doja të dija se sa prindër i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë me një kuti kartoni në drekën e tyre, siç kam bërë pa menduar për javë të tëra,  është një rregullim kaq i lehtë vetë me e kthye në një shishe sportive që rimbushet. Ne po kursejmë paketim dhe para. Djali im, Gabriel, i cili është tetë vjeç, është i lumtur që nuk po përdor gjerat të cilat i bëjnë dëme ambientit.

Kur filluam këtë projekt, mendova se një drekë pa plastikë do të ishte një mënyrë e përmbajtur për të jetuar më me ndërgjegje. Por dhjetëra vendime dhe llogaritje që po bëjmë madje jam bërë tepër person i ndjeshëm ndaj humbjeve. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë