Loading…

Kuvendi i Maqedonisë nis riparimet pas demolimit

  • 02/05/2017 | 13:41

Kuvendi i Maqedonisë nis riparimet pas demolimit

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot ka filluar riparimi i dëmeve të shkaktuara nga protestuesit e dhunshëm, të cilët të enjten u futën në hapësirat e Kuvendit duke dhunuar fizikisht deputetët e shumicës parlamentare por njëkohësisht duke demoluar edhe zyrat e këtij institucioni.


Zyra e Kuvendit për marrëdhënie me media thotë se  pjesa ku ndodhën incidentet është e mbyllur akoma pas kaosit që protestuesit e lanë pas, transmeton gazetametro.net.

Në Kuvend është vërejtur edhe prezenca e kryeministri teknik Emil Dimitriev, disa deputetëve të VMRO DPMNE-së, megjithëse për sot nuk është parapare të vazhdojë me punë Kuvendi.

Sot ndërkohë, siç mëson Alsat, pritet që kryeparlamentari Talat Xhaferi ta njoftojë me shkresë Presidentin Ivanov se është siguruar shumica parlamentare, se ai është zgjedhur për kryetar të Kuvendit, dhe të kërkojë nga ai që t’i jep mandatin për formimin e qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë