Loading…

Kuvendi loboi për viza në 5 shtete të Evropës

  • 16/07/2018 | 11:37

Kuvendi loboi për viza në 5 shtete të Evropës

Komisioni Evropian pritet gjatë kësaj jave të nxjerrë rekomandimin për vizat për Kosovën. Sipas të gjitha raportimeve ai pritet të jetë pozitiv, por më pas do të priten procedurat tjera brenda Bashkimit Evropian për të hyrë në fuqi ky vendim.


Dhe derisa është pritur ky rekomandim, një delegacion i Kuvendit të Kosovës, i kryesuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli kishte realizuar vizita në disa nga qendrat kryesore vendimmarrëse të BE-së. Kjo agjendë lobimi, pozitë dhe opozitë ka gjasa të vazhdojë edhe pas rekomandimit, me qëllim që të kërkohet hyrja në fuqi e tij sa më shpejt.

Deri më tani, ky delegacion ka qenë në Paris, Hagë, Strasburg, Bruksel dhe Vjenë.

Nga këto takime që janë realizuar është kërkuar që sa më shpejt të hyjë në fuqi vendimi për heqje të vizave dhe është dhënë garanca se Kosova do të vazhdojë më reformat e veta në sundim të ligjit dhe ato që lidhen me integrimet evropiane.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë