Loading…
Ky artikull ju jep arsyet që do t’ju bindin për të mos e hedhur lëngun e turshive
  • 10/02/2018 | 10:39

Ky artikull ju jep arsyet që do t’ju bindin për të mos e hedhur lëngun e turshive

Lëngu i turshive është një burim tepër i rëndësishëm i elektroliteve, antioksidantëve dhe ushqyesve. Ai është e lehtë për ta bërë pjesë të dietës suaj.


Përfitimet e lëngut të turshive

Është më e mirë se çdo pije sportive. Ndërkohë që lojtarët e futbollit dhe atletët profesionistë kanë menduar se pirja e lëngut të turshive ndihmon në rikthimin e elektroliteve për shkak të niveleve të saj të natriumit, tani ka studime shkencore që e mbështesin këtë.

Brenda 85 sekondash, lëngu i turshive mund të lehtësojë dhimbjet dhe të fillojë të rivendosë ekuilibrin. Mund të parandalojë ose të trajtojë dhimbjet e muskujve.

Lëngu i turshive mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të menaxhuar peshën. Të gjithë antioksidantët dhe ushqyesit absorbohen më lehtë në trup për shkak të përmbajtjes acidike të lëngut të turshive.

Përdoreni atë si një salcë sallate.

Uthulla dhe shija e kripur e lëngut të turshive mund ta bëjnë atë një salcë ideale për sallatë.

Çaji i xhenxhefilit për çdo njeri: shëron kollin, gripin, marramendjet, alergjitë dhe problemet menstruale

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë