Loading…

Ky është dallimi mes alergjisë dhe koronavirusit

  • 23/05/2020 | 09:18

Ky është dallimi mes alergjisë dhe koronavirusit

Jemi në periudhë lulëzimesh dhe alergjishë, veçanërisht nga gramërat, drithërat e egër, pushi i plepave, polenat dhe pluhurat në ajër.

Është shtuar numri i pacientëve, veçanërisht fëmijëve. Ndikon shumë mënyra e jetesës, mbyllur me lojëra eletronike e celularë dhe mosdalje në natyrë.

Kovidi dallon nga alergjitë, nga temperatura. Alergjitë nuk kanë temperaturë. Fishkëllima e astmatikut dallon nga pneumonia e Kovidit.

Dhimbja e fytit. Alergjia nuk ka dhimbje, ka ndjesinë e një qime apo diçkaje që gërvisht qiellzën.

Flokët, qerpikët, vetullat e mjekra janë transmetues të poleneve. Rekomandohet dush ose larje fytyrës e lagie të flokëve, si dhe heqje të rrobave sa hyn në shtëpi, që të mos futim polenat në shtëpi.

Nëse nuk hapet klikoni KËTU.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë