Loading…

Ky është Dio Dragaj, këngtari nga Prishtina që po pushton skenën gjermane

  • 25/03/2023 | 17:05

Ky është Dio Dragaj, këngtari nga Prishtina që po pushton skenën gjermane

Dio Dragaj është një këngëtar i ri kosovar nga Prishtina, 18 vjeç që po pushton skenën gjermane dhe austriake, shkruan Gazeta Metro.


Është vetëm 18 vjeç dhe është lindur nё Vjenё dhe. Me muzikё nё mёnyrё profesionale, ka filluar tёmerret qё nga mosha 14 vjecare, si pjesёmarrёs nё: ‘The Voice Kids of Germany’(2018/2019), ku arriti edhe titullin e finalistit.

Këngëtari dhe shkruesi i këngëve Dio Dragaj nga viti 2019-tё ёshtё i angazhuar nё projektet e tij, duke bashkёpunuar me producentё tёndryshёm nga Austria, Gjermania dhe Anglia.

Nё vitin 2020 nёnshkroi kontratё me SONY MUSIC ENTERTAINMENT Austria. Pёr arsye tё pandemisё, shumё projekte u ngadalёsuan dhe ndaluan, por ai vazhdoi tё punontenё albumin e tij.

Pёrpos kёngёve qё i komponon dhe shkruan vetё, Dio merret edhe me produkcion.

Deri mё tani ka lansuar 6 kёngё: 1. HUSH –Shtator 2021 2. DOWN – Tetor 2021 3. TRY ME OUT – Dhjetor 2021 4. FACE YOU – Mars 2022 5. COMING HOME – Maj 2022 6. WAITING FOR A SIGN – 24. Mars 2023 Nё prill 2023 do tё lansohet edhe EP qё pёrmban 5 kёngё tё rradhёs, ku edhe hyn ballada e sapo publikuar – Waiting for a Sign. Pjesёmarrja nё koncerte live: Berlin – 2018/2019 Köln – 2019 Vjenё – 2019 Bremen – 2019 Vjenё – 2021./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë